• Łęgowska szkoła - 160-letnią Jubilatką!

          • W obecnym roku szkolnym 2022/2023 obchodzimy w Łęgu Tarnowskim jubileusz 160-lecia powstania szkółki narodowej, której kontynuatorką jest działająca współcześnie Szkoła Podstawowa im. Ojca Św. Jana Pawła II.

            Powstanie szkoły powszechnej w Łęgu ściśle wiąże się z historycznym wydarzeniem, jakim było powstanie styczniowe. Kilka miesięcy przed jego wybuchem, w październiku 1862 roku mieszkańcy gminy Łęg ad Partyń postanowili założyć w swojej miejscowości szkołę narodową, w której mogłyby się kształcić dzieci nie tylko z rozległej wsi, ale też z innych miejscowości należących do parafii Jurków (czyli Łęg Tarnowski).

            Historia szkolnictwa na terenach obecnego Łęgu Tarnowskiego sięga XVI w. Na podstawie wizytacji biskupich wiadomo, że już od co najmniej 1539 roku przy parafii istniała szkoła parafialna, umiejscowiona przy kościele, w której nauczycielami byli najczęściej organiści. Źródła dostarczają niewiele informacji o działalności tej szkółki na przestrzeni XVI-XIX w. Ostatnie wzmianki o jej istnieniu datują się na lata 1829-1831. W takich parafialnych szkołach tak naprawdę uczono niewiele zaś dostęp do tej szkoły miała jedynie młodzież męska.

            Od 1862 roku trwały przygotowania do otwarcia szkoły w Łęgu. Teren oraz drewniany budynek pod szkołę darował ówczesny dziedzic Łęgu i Partynia Antoni Aleksander Dobrzyński. Jako lokalizację szkółki wybrano tzw. Świnią Krzywdę, umiejscowioną na niewielkim wzniesieniu, znajdującą się niemalże w środku wsi. Z czasem okoliczne domy, a potem dzielnicę i ulicę nazwano Zaszkolem. Pierwotny budynek szkolny był drewniany, zaś w 1885 roku nieopodal wybudowano murowany, który po dobudowie w 1909 r. i kilku modernizacjach istnieje do dziś. W latach 1967-2011 mieściło się w nim publiczne przedszkole.

            Pierwszym nauczycielem szkoły trywialnej w Łęgu ad Partyń był Jan Kuk, który pracował w latach 1864-1872. Był zmuszony do zorganizowania szkoły od postaw i co wydawało się najtrudniejsze w tamtych czasach, trzeba było przekonać miejscową ludność do oświaty. Szkoła do 1911 r. była jednoklasowa, kolejnymi nauczycielami a zarazem kierownikami byli: Jan Michniewski, Wacław Winkler, Augustyn Połomski, Michał Kronenberg, Maria Stec, Jan Hertz, Ignacy Marczyk, Jan Dusza, Jan Żmuda i Tomasz Wójcikiewicz. Pierwszą łęgowianką pracującą w tej szkole była córka ekonoma dworu Partyń Antoniego Sulczewskiego, Stefania Sulczewska.

            W latach 1910-1931 kierownikiem szkoły był Ignacy Banaś. W latach 1911-1940 szkoła pod względem organizacji była dwuklasowa. W okresie I wojny światowej szkołę zajęły wojska rosyjskie, lecz dzięki zaradności kierownika obyło się bez większych szkód.

            XX-lecie międzywojenne to okres, działalność szkoły skierowana była na rozwijanie intelektualne i świadomościowe dzieci i młodzieży szkolnej. Obchodzono uroczyście polskie narodowe i kościelne, w tym szczególnie rocznice: uchwalenia Konstytucji 3 Maja, powstania listopadowego, odsieczy wiedeńskiej, urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego, patrona dzieci szkolnych Jana Kantego. W szkole prężnie działały takie organizacje, jak Związek Strzelecki i Koło Młodzieży, które przygotowywały uroczyste akademie, popisy, a nawet przedstawienia szkolne, np. z okazji rocznicy „Cudu nad Wisłą”. W lipcu 1928 roku w szkoła ucierpiała z powodu trafienia pioruna. Wielka powódź z lipca 1934 r. jej nie zagroziła, pomimo że większa część Łęgu znalazła się pod wodą.

            Kolejnym kierownikiem szkoły w latach 1932-1949 był Paweł Kluza. To jemu przyszło zmagać się z II wojną światową. 8 września 1939 r. patrole wojsk niemieckich przejechały przez Łęg, zaś szkoła wznowiła swoją działalność z powodu wojny dopiero 19 października. W tym czasie do szkoły uczęszczało mniej dzieci, była dość niska frekwencja, mimo, że liczba zapisanych dzieci wynosiła 245, chodziło na naukę codzienną niewiele ponad 50 %. Od 1940 r. otwarto trzecią salę lekcyjną. W latach 1943-1945 kierownikiem szkoły był Zygmunt Wójcicki, wspierający Akcję „III Most”. Podczas wojny Łęg i jego mieszkańcy nie ucierpieli wiele, część wsi została zelektryfikowana. Pod koniec wojny w 1944 roku ludność była zmuszana do pracy przy budowie okopów nad Dunajcem oraz w okolicznych miejscowościach. Jesienią 1944 r. w szkole stacjonowało wojsko niemieckie, które wycofywało się na Zachód pod naporem wojsk sowiecko-polskich. Dnia 17 stycznia 1945 r. Łęg był wolny od Niemców. Do pracy na stanowisku kierownika szkoły powrócił Paweł Kluza.

            W kraju w 1945 roku władzę przejęła władza ludowa. Wszelkie działania kulturalne i oświatowe były podporządkowane nowym władzom. W ich wyniku m.in. zlikwidowano naukę religii w szkołach, w programach nauczania kładziono nacisk na propagandę socjalistyczną, często zakłamywano historię Polski. W tych trudnych czasach, w latach 1949-1972, kierownikiem szkoły był Mieczysław Szumny. W związku z tym, że szkoła była przeludniona i jej klasy mieściły się na Zaszkolu oraz w budynkach wynajętych w tzw. Kancelarii Gminnej oraz w domu Skrabacza w Łęgu Środkowym, na przełomie lat 50. i 60. XX wieku podjęto starania o budowę nowej szkoły. Powołano Społeczny Komitet Budowy szkoły, na którego czele stanął aktywny działacz społeczny Stanisław Mężyk. Przystąpiono do Społecznego Funduszu Budowy Szkół i w latach 1963-1964 w związku z obchodami tysiąclecia państwa polskiego oddano do użytku obecny budynek, szkołę – Pomnik Tysiąclecia, ośmioklasową „Tysiąclatkę”. Pierwotnie budynek miał stanąć na błoniu gromadzkim, naprzeciwko przystanku kolejowego, lecz ostatecznie zadecydowano się wybudować go na placu odkupionym od Stanisława Kotapki w Łęgu Środkowym. Uroczyste przekazanie gmachu i jego otwarcie odbyło się przy udziale władz wojewódzkich i powiatowych dnia 25 października 1964 r. Szkoła w tych latach liczyła sobie 8 klas, 16 oddziałów, pracowało tu 27 nauczycieli i uczyło się każdego roku ponad 300 dzieci. W roku szkolnym 1972/1973 w padł rekord: w łegowskiej szkole: naukę pobierało aż 437 dzieci i młodzieży. W latach 1964-1990 patronem Szkoły był Aleksander Zawadzki.

            Kierownikiem szkoły w latach 1972-1984 był Władysław Fiołek, następnie w latach 1984-1987 Mieczysław Barabasz. Przez rok szkolny 1987-1988 dyrektorem był Zbigniew Stych. W tych latach funkcję zastępcy dyrektora pełniła Zuzanna Jurek.

            Nowy etap w historii łęgowskiego szkolnictwa rozpoczął się w 1988 roku. Z okręgu szkolnego wydzielono wówczas drugi i utworzono w Łęgu Tarnowskim dwie szkoły podstawowe: Nr 1 i Nr 2. Dyrektorem dotychczasowej szkoły został mianowany Bogusław Świątek. Nowa Szkoła Podstawowa Nr 2 została zorganizowana w dawnym pałacu Męcińskich-Zborowskich w Partyniu, jej dyrektorem był Kazimierz Haluch. Do pracy w nowej szkole przeszło część dotychczasowej kadry nauczycielskiej Szkoły Podstawowej Nr 1. Taki stan trwał do 1999 roku, kiedy w wyniku reformy oświaty utworzono w Łęgu Zespół szkół skupiający 6-klasową Szkołę Podstawową i nowo utworzone 3-letnie Publiczne Gimnazjum pod kierunkiem Małgorzaty Szwalec. Po dwóch latach rozdzielono szkołę podstawową i gimnazjum. Dyrektorem Szkoły Podstawowej w latach 2001-2020 był ponownie Bogusław Świątek, funkcję dyrektora gimnazjum pełniła do 2018 roku Danuta Skrabacz-Tempka, która od 2020 roku jest dyrektorem Szkoły Podstawowej.

            W dniu 16 października 2003 roku, w dniu jubileuszu 25-lecia pontyfikatu polskiego papieża Szkoła Podstawowa w Łęgu Tarnowskim otrzymała imię Ojca Św. Jana Pawła II i dołączyła tym samym do polskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.  

                                                                                                                                         Autor: Mieczysław Czosnyka

             

            Kalendarium szkolnictwa na terenie parafii Łęg Tarnowski

            • 1539 – pierwsza wzmianka o istnieniu szkoły parafialnej w Jurkowie (Łęg Tarnowski)
            • 1829-1831 – istnienie w Jurkowie szkoły parafialnej
            • 1862 – 12 października: deklaracja o powołaniu w Łęgu ad Partyń szkoły trywialnej
            • 1864 – 9 kwietnia: uruchomienie w Łęgu ad Partyń szkoły trywialnej, pierwszym nauczycielem został Jan Kuk
            • 1873 – 2 maja: 1-klasowa szkoła w Łęgu przeszła pod zarząd c.k. Rady Szkolnej Krajowej
            • 1885 – 8 lipca: uruchomienie 1-klasowej szkoły w Ilkowicach-Rudnie, pierwszym nauczycielem został Adolf Hollender
            • 1886 – 27 kwietnia: rozpoczęcie budowy murowanego budynku szkolnego w Łęgu ad Partyń, otwarcie nastąpiło 29 listopada tegoż roku
            • 1901 – kierownikiem szkoły w Łęgu został Tomasz Wójcikiewicz
            • 1909 – dobudowanie drugiej izby szkolnej do budynku szkolnego w Łęgu
            • 1910 – 27 sierpnia: kierownikiem szkoły został Ignacy Banaś, pełnił funkcję do przejścia na emeryturę w sierpniu 1931 r.
            • 1911 – 1 września: uruchomienie szkoły w Łęce Siedleckiej, później Siedlcu, pierwszą nauczycielką była Helena Marczuk
            • 1911 – 1 września: szkoła w Łęgu została przekształcona w 2-klasową
            • 1912 – 18 kwietnia: uruchomienie 1-klasowej szkoły w Niedomicach, pierwszą nauczycielką była Helena Ziółkowska
            • 1912 – 23 kwietnia: uruchomienie 1-klasowej szkoły w Bobrownikach Wielkich, pierwszą nauczycielką była Maria Stodółka
            • 1914 – 1 września: utworzenie klasy eksponowanej w Łęgu na Górnym Końcu
            • 1914 – 14 grudnia: w budynek szkolny przejęły wojska rosyjskie, przebywały tam do 4 maja 1915 r.
            • 1927 – 29 lipca: w budynek szkolny uderzył piorun uszkadzając go mocno
            • 1928 – 1 września: szkoła w Łęgu została przekształcona w 3-klasową
            • 1932 – 22 sierpnia: kierownikiem szkoły został mianowany Paweł Kluza, pełnił funkcję w latach 1932-1943 i 1945-1949
            • 1934 – 17 lipca: wielka powódź w Łęgu i okolicznych miejscowościach
            • 1939 – 8 września: wojska niemieckie zajęły Łęg
            • 1941 – 1 września: szkoła w Łęgu została przekształcona w 4-klasową
            • 1943 – 1 września: kierownikiem szkoły został Zygmunt Wójcicki
            • 1945 – 1 kwietnia: szkoła w Łęgu została przekształcona w 6-klasową, nauka odbywała się w budynku szkolnym na Zaszkolu, w budynku dawnej kancelarii gminnej oraz w wynajętym prywatnym domu w Łęgu Środkowym
            • 1949 – kierownikiem szkoły został Mieczysław Szumny, pełnił funkcję do 1972 r.
            • 1950 – utworzenie w wynajętym budynku w Łęgu przedszkola, zostało zlikwidowane w 1954 r.
            • 1962 – 1 września: szkoła w Łęgu została przekształcona w 8-klasową
            • 1963 – 23 czerwca: wmurowanie kamienia węgielnego pod budynek szkoły „Tysiąclatki” w Łęgu Tarnowskim
            • 1964 – 25 października: uroczyste otwarcie w Łęgu nowego budynku szkolnego, nadanie szkole imienia Aleksandra Zawadzkiego
            • 1969 – 1 września: uruchomienie w dawnym budynku szkolnym Publicznego Przedszkola
            • 1972 – 1 września: kierownikiem szkoły został Władysław Fiołek
            • 1973-1974 – w szkole uczyła się rekordowa liczba uczniów – 437
            • 1984 – 10 lipca: w Łęgu Tarnowskim erygowano drugą parafię Łęg Zamoście p.w. Matki Bożej Różańcowej
            • 1984 – 1 września: dyrektorem szkoły został Mieczysław Barabasz
            • 1987 – 1 września: dyrektorem szkoły został Zbigniew Stych
            • 1988 – 1 września: powołano do istnienia w Łęgu dwie szkoły – Szkołę Podstawową Nr 1, której dyrektorem został Bogusław Świątek i Szkołę Podstawową Nr 2, której dyrektorem został Kazimierz Haluch
            • 1999 – 1 września: powołano w Zespół Szkół, mieszczący w sobie Szkołę Podstawową i Publiczne Gimnazjum, dyrektorem Zespołu została Małgorzata Szwalec
            • 2001 – 1 września: w Łęgu powstała 6-klasowa Szkoła Podstawowa – dyrektor Bogusław Świątek i 3-letnie Publiczne Gimnazjum – dyrektor Danuta Skrabacz-Tempka
            • 2003 – 16 października: Szkoła Podstawowa przyjęła imię Ojca Św. Jana Pawła II
            • 2011 – 20 maja: Publiczne Gimnazjum otrzymało imię Rodzin Męcińskich i Zborowskich
            • 2011 – 27 listopada: przeniesienie Publicznego Przedszkola do nowego budynku w Centrum Kulturalno-Oświatowo-Sportowym w Łęgu Tarnowskim
            • 2012 – 16 października: jubileusz 150-lecia istnienia Szkoły Podstawowej w Łęgu Tarnowskim; Dzień Patrona Szkoły Jana Pawła II
            • 2019 – 31 sierpnia: likwidacja Publicznego Gimnazjum w Łęgu Tarnowskim
            • 2021 – 1 września: nowym dyrektorem Szkoły Podstawowej została Danuta Skrabacz-Tempka                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Autor: Mieczysław Czosnyka

             

          • Teatrzyk kamishibai w bibliotece szkolnej

          • W dniu 25 października uczniowie klasy czwartej przedstawili w bibliotece szkolnej uczniom klasy drugiej i trzeciej „Legendę o Smoku Wawelskim” oraz „Legendę o Lechu, Czechu i Rusie” w formie teatrzyku kamishibai. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny/ekranu. Kamishibai można porównać do wędrownego teatru marionetkowego, w którym miejsce lalek zajmują obrazy. Zgromadzonej widowni bardzo spodobała się taka forma przekazu znanych legend, a przedstawiający historyjki obrazkowe uczniowie, także świetnie się bawili i obiecali zaprezentować spektakl również w klasach pierwszych.

          • Tłusty Czwartek i dyskoteki walentynkowe w naszej szkole

          • W dniu 16 lutego br. odbyły się w naszej szkole dyskoteki walentynkowe. Przed południem na pięknie udekorowanej szkolnej sali gimnastycznej bawiły się dzieci klas I – III. Natomiast po południu w tanecznej zabawie zorganizowanej przez SU uczestniczyli uczniowie klas IV – VIII. Dyskoteki walentynkowe nie były jedyną atrakcją tego dnia. W związku z tym, iż był to Tłusty Czwartek w szkole od rana królowały faworki i pączki! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

          • W naszej szkole przeprowadzono zbiórkę pluszaków

          • Szkolne Koło Wolontariatu przy współpracy z panią Agnieszką Pulak-Sajdak zaproponowało naszej społeczności zbiórkę pluszowych zabawek w ramach akcji „misie-ratownisie. Zgromadzone zabawki znajdą się na wyposażeniu karetek pogotowia przewożących chore dzieci. Zabawki-przytulanki będą spełniać funkcję terapeutyczną i pozwolą odwrócić uwagę małych pacjentów od trudnej sytuacji, w jakiej się oni znaleźli.

            Dziękujemy wszystkim, którzy wykazali się empatią i zaangażowali się w tą inicjatywę.

            Szczegółowe informacje znaleźć można pod linkiem:

            https://m.facebook.com/story.phpstory_fbid=pfbid02kFYbENPFEdWViUmZDqKT9BwxJZ6eCsUPPSYPmN7zifYnAZwWsEDPppsppNX2Z81ul&id=100071421042309

             

          • Walentynki AD 2023

          • W dniu 14 lutego na całym świecie obchodzone są tzw. Walentynki. Społeczność naszej szkoły także włączyła się w świętowanie. Od rana w szkole widać było, iż dominującym kolorem w strojach uczniowskich jest kolor czerwony. Oczywiście funkcjonowała także poczta walentynkowa i było coś na słodko. A przede wszystkim panowała bardzo miła walentynkowa atmosfera. I to naprawdę dało się odczuć! Wszystkim, którzy się do tego przyczynili bardzo serdecznie dziękujemy. Szczególnie Samorządowi Uczniowskiemu oraz Radzie Rodziców.

          • Pamiętajmy o podstawowych zasadach korzystania z Internetu

          • Niedawno po raz kolejny celebrowaliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Święto obchodzone jest z inicjatywy Komisji Europejskiej już od 2004 r. Początkowo dzień ten celebrowano jedynie w państwach europejskich, ale już od lat Dzień Bezpiecznego Internetu jest wydarzeniem międzynarodowym sięgającym daleko poza nasz kontynent. Poniżej przypominamy bardzo podstawowe zasady cyberbezpieczeństwa. Pamiętajmy o nich nie tylko od święta!

          • Laboratoria Przyszłości

          • W styczniu minęło pół roku odkąd uczniowie naszej szkoły korzystają z pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach rządowego programu "Laboratoria przyszłości". W tym miesiącu uczniowie kontynuowali zajęcia ze sprzętami już poznanymi, ale też poznawali nowe.  Klasy młodsze obserwowały zjawiska pogodowe odczytując dane ze stacji pogody, używano drukarki 3D do zaprojektowania i wykonania pomocy dydaktycznych, lekcje fizyki obfitowały w obserwowanie zjawisk z użyciem zestawów elektrostatycznych oraz taśm mierniczych. Na matematyce budowano bryły geometryczne z klocków w różnych skalach  i obliczano ich pola powierzchni. Zajęcia językowe uwieczniono przez nową kamerę i aparat fotograficzny, a właściwe brzmienie wypowiedzi  zapewnił nowy sprzęt nagłośnieniowy. Na lekcjach chemii używano również sprzętu fotograficznego, na biologii obserwowano obiekty z użyciem mikroskopów wyposażonych w kamery. Dzieci uczyły się kodowania poprzez zabawę z robotami i klockami lego education, nie zabrakło również zabaw z klockami lego zarówno podczas lekcji języków obcych, jak i na zajęciach świetlicowych. Pół roku korzystania ze sprzętów zakupionych w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości” poszerzył w dużym stopniu wiedzę i rozwinął umiejętności uczniów z zakresu kodowania, programowania i obsługiwania tego sprzętu. Nauczyciele zyskali możliwość takiego prowadzenia zajęć, aby były angażujące i ciekawe dla uczniów. Lekcje pomagają uczniom w w odkrywaniu ich talentów, poszerzają zakres kreatywnego myślenia, a przede wszystkim wzbogacają ich wiedzę.

            #LaboratoriaPrzyszłości

             

          • Nasi ósmoklasiści kwestowali w ramach 31. finału WOŚP

          • W dniu 29 stycznia br. przedstawiciele naszej szkoły „zagrali” dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy kwestując w godzinach przedpołudniowych w okolicach kościoła w Łęgu-Zamoście. Tegorocznymi wolontariuszami byli Wiktoria Kaczyk, Oliwia Konieczna, Natalia Lubelska, Weronika Motyka, Aleksandra Skowron, Natalia Szegda, Karolina Tempka oraz Paweł Zając. Dzięki życzliwości oraz hojności darczyńców, uczniom naszej szkoły udało się zebrać w sumie 4 136, 83 zł.

            Wszystkim, którzy zechcieli wesprzeć tegoroczną zbiórkę w ramach WOŚP bardzo gorąco dziękujemy! Wyrazy podziękowania składamy nie tylko za wsparcie materialne, ale także za miłe i ciepłe słowa świadczące o ogromnej przychylności dla WOŚP. Dobro wraca!

          • Szkolni kinomani w piątkowy wieczór wspólnie obejrzeli ciekawe filmy

          • 27 stycznia br., w piątek poprzedzający rozpoczęcie ferii zimowych, w naszej szkole miało miejsce niezwykłe spotkanie - uczniowie klas 4-8 wzięli udział w Wieczorze Filmowym, którego organizatorem był Samorząd Uczniowski. Kinomaniacy pod opieka p. Sabiny Florek, p. Agnieszki Kowal oraz ks. Michała Rachwalskiego mieli okazję obejrzeć ciekawe filmy. Wieczór ten służył też integracji uczniów - był okazją do wspólnego spędzenia czasu, rozmów, śmiechu i zabawy. Uczniowie, jak na kino przystało, chrupali popcorn, a wieczorem zjedli pyszną pizzę.

          • Uczniowie naszej szkoły oraz ich rodziny uczestnikami konkursu „Świąteczne Anioły”

          • Kilku uczniów naszej szkoły wraz ze swoimi rodzinami przystąpiło do konkursu plastycznego ogłoszonego przez Gminne Centrum Kultury w Żabnie. Zgodnie z jego regulaminem zadaniem uczestników było wykonanie pracy przestrzennej - świątecznego anioła z naturalnych materiałów. Przygotowane przez reprezentantów naszej szkoły aniołki okazały się na tyle oryginalne, że zostały przez jury konkursowe nagrodzone.

            Drugoklasistom i ich rodzinom bardzo serdecznie gratulujemy sukcesu

            i życzymy oczywiście kolejnych równie pięknych!

        • Nareszcie ferie! Wypoczywając, pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa!
          • Nareszcie ferie! Wypoczywając, pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa!

          • Rozpoczęły się ferie zimowe, które w naszym województwie potrwają w dn. 30.01 - 12.02. 2023 r.

            Aby wypoczynek przebiegł spokojnie i szczęśliwie, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, bowiem zima niesie ze sobą szczególne zagrożenia, którym sprzyjają m.in. zmienne warunki atmosferyczne. A oto garść zasad, których należy przestrzegać, nie tylko przy okazji ferii:

            1. Wybieraj zawsze tylko bezpieczne miejsca spędzania wolnego czasu – z dala od ulic, mostów i torów kolejowych

            2. Na stoku zawsze noś zawsze kask i przestrzegaj tzw. Dekalogu Narciarza.

            3. Nigdy nie bierz udziału w kuligach organizowanych za samochodem lub innym pojazdem mechanicznym. To naprawdę jest niebezpieczne.

            4. Nigdy nie ślizgaj się i nie jeździj na łyżwach na zamarzniętych rzekach, stawach czy jeziorach. Wybieraj tylko lodowiska sztuczne.

            5. Nigdy nie zjeżdżaj na jabłuszkach, sankach itp. z nasypów kolejowych czy wzniesień położonych  w pobliżu dróg czy torów kolejowych.

            6. Zawsze informuj rodziców lub opiekunów, gdzie i z kim będziesz przebywał. Wychodząc z domu, koniecznie zabierz ze sobą telefon. Pamiętaj, aby wcześniej naładować go. 

            7. Nigdy rób zdjęć bez zgody osób fotografowanych, a także nie umieszczaj takich zdjęć na portalach społecznościowych, gdyż może to mieć poważne konsekwencje. Także prawne.

            8. Wracaj do domu zawsze o ustalonej z rodzicami lub opiekunami porze. Jeśli wiesz, że się spóźnisz, poinformuj o tym rodziców lub opiekunów.

            9. Unikaj rozmów (także w Internecie) z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się z nieznajomymi. O wszystkich niepokojących sytuacjach oraz dziwnie i podejrzanie zachowujących się osobach niezwłocznie poinformuj dorosłych.

            10. W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do zahamowania pojazdu. Na jezdnię wchodź uważnie i spokojnie, rozejrzyj się.

            11. Zawsze używaj elementów odblaskowych na odzieży zewnętrznej.

            12. Staraj się wypoczywać aktywnie, gdyż ruch sprzyja nie tylko naszemu zdrowiu fizycznemu, ale także i psychicznemu. 

            13. Dbaj o zdrowie i higienę. W miejscach publicznych dezynfekuj ręce, noś maseczkę i zachowuj dystans.

            14. Pamiętaj o zasadach zdrowego stylu życia i odżywiana. Unikaj niezdrowej żywności, słodyczy, napojów gazowanych oraz napojów energetycznych. Zamiast tego jedz dużo warzyw i owoców oraz pij przegotowaną wodę lub wodę mineralną niegazowaną.

                                                                 Udanego wypoczynku!

            Odpoczywajcie i cieszcie się swobodą. Ograniczcie do minimum korzystanie z telefonu, tabletu czy laptopa. Poczytajcie, pograjcie w planszówki lub po prostu porozmawiajcie z Waszymi bliskimi. Zawsze dbajcie o bezpieczeństwo swoje oraz osób towarzyszących i nie podejmujcie działań zagrażających życiu lub zdrowiu. Nabierzcie sił oraz motywacji do dalszej nauki!

          • Kolejna odsłona warsztatów z pierwszej pomocy za nami

          • W dniu 27 stycznia br. uczniowie klas I - VIII wzięli udział w warsztatach z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, a ich głownym celem było doskonalenie bardzo podstawowych czynności ratujących zdrowie i życie osób poszkodowanych. Wspomniane warsztaty przeprowadził druh Piotr Golec z OSP w Łęgu Tarnowskim, któremu niniejszym bardzo serdecznie dziękujemy. Było naprawdę bardzo profesjonalnie!

          • Konkurs KRUS na rymowankę!

          • IV Ogólnopolski Konkurs dla Dzieci na Rymowankęo Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym 

            pod hasłem:

             „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”

             Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ogłasza IV Ogólnopolski Konkurs dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym.

            Zapraszamy dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS do udziału w IV Ogólnopolskim Konkursie na Rymowankę.                     

            Uczestnikami konkursu mogą być dzieci urodzone w latach 2008–2012, których przynajmniej jeden rodzic/opiekun prawny podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w okresie przyjmowania zgłoszeń do konkursu. Uczestnik z racji niepełnoletności musi posiadać zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na udział w konkursie.

            We współudziale nie mogą brać udziału nagrodzeni laureaci poprzednich edycji.

             Zadanie konkursu:

            ·         Zadanie konkursowe polega na ułożeniu rymowanki ( min. 4 wersy), popularyzującej sposoby ograniczenia ryzyka oddziaływania substancji szkodliwych na istoty żywe i skażenia środowiska naturalnego w gospodarstwie rolnym.

            ·         W rymowance muszą się znaleźć przynajmniej 4 słowa spośród niżej wymienionych, użyte w dowolnej liczbie i odmianie. Wymagane słowa: zatrucie, środowisko, niebezpieczeństwo, natura, karencja, toksyczny, ochronny, szkodliwe.

            ·         Do konkursu uczestnik może przekazać tylko jedną pracę konkursową.

             Kompletne zgłoszenie (rymowankę oraz wypełniony formularz zgłoszeniowy) należy przesłać w terminie do 15.03.2023 r. pocztą tradycyjną (liczy się data stempla pocztowego) lub elektroniczną na adres Placówki Terenowej KRUS w Tarnowie,

            ul. Wałowa 12, 33-100 Tarnów lub tarnow@krus.gov.pl, w którym podlega ubezpieczeniu rodzic/opiekun prawny dziecka.

             Informacje i Regulamin Konkursu dostępne są na stronie www.krus.gov.pl

            KASA ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO

            PLACÓWKA TERNOWA W TARNOWIE

             WYDZIAŁ PREWENCJI, REHABILITACJI I ORZECZNICTWA LEKARSKIEGO

             ul. Wałowa 12, 33-100 Tarnów, Polska

             T: +48 14 621 59 87 w.127

          • Życzenia społeczności szkolnej okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka

          • Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowe dni świąteczne. Zapewniając o naszej wdzięczności oraz życzliwości przekazujemy bukiet pięknych i serdecznych słów. Życzymy niezawodnego zdrowia i długich lat życia wypełnionych radością i spokojem, pogody ducha, pomyślności i ludzkiej życzliwości, a także wszystkiego, co najpiękniejsze i najważniejsze w życiu. Wszystkiego dobrego! Do życzeń dołączamy na FB niespodziankę, którą wraz ze swoimi wychowawcami przygotowali uczniowie klas I - III. Zapraszmy do jej obejrzenia!

          • Zakończyliśmy zbiórkę karmy dla zwierząt

          • Tuż po świątecznej przerwie zimowej Szkolne Koło Wolontariatu ogłosiło zbiórkę karmy suchej i mokrej dla psów oraz kotów. Jak zawsze, społeczność naszej szkoły stanęła na wysokości zadania za co wszystkim uczestniczącym w tej zbiórce serdecznie dziękujemy. Jednocześnie informujemy, iż karma dotarła już do miejsca przeznaczenia. Otrzymaliśmy także podziękowania od pracowników azylu.

          • Życzenia świąteczne

          • Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice, Nauczyciele, Pracownicy i Sympatycy Szkoły w Łęgu Tarnowskim!

            W oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok pełni nadziei spoglądamy w przyszłość... Życzę, by w te święta w Waszych sercach zagościły pokój, radość i szczęście, aby przy świątecznym stole nie zabrakło Wam światła i ciepła rodzinnej atmosfery, a Nowy 2023 Rok przyniósł pomyślność wszelką i spełnienie marzeń...

            Danuta Skrabacz - Tempka

             

          • Kolędowe spotkanie społeczności szkolnej

          • W dniu 22 grudnia br. odbyło się wyczekiwane przez wszystkich uroczyste przedświąteczne spotkanie całej społeczności szkolnej. Pomimo, iż miało ono miejsce na szkolnej sali gimnastycznej, świąteczne akcenty, żłóbek z maleńkim Jezusem oraz czuwający przy nim Maryja, Józef wraz z pasterzami tworzyły wyjątkowy i świąteczny nastrój. Tegoroczne spotkanie rozpoczęły bożonarodzeniowe oraz noworoczne życzenia, które złożyła wszystkim zebranym dyrektor szkoły p. mgr Danuta Skrabacz-Tempka. Następnie uczniowie poszczególnych klas zaśpiewali przygotowane w ramach lekcji muzyki kolędy i złożyli swoim rówieśnikom okolicznościowe życzenia. Wspólnie śpiewane tradycyjne polskie kolędy oraz piękne, wzruszające słowa życzeń tworzyły niepowtarzalną atmosferę i prawdziwie świąteczny klimat. Nie obyło się także bez klasowych wigilii podczas, których uczniowie łamali się opłatkiem i składali sobie wzajemnie życzenia świąteczne, które były już nieco mniej formalne i bardziej osobiste. Te spotkania w zespołach klasowych były także okazją do rozmów o tradycjach i zwyczajach świątecznych nie tylko w Polsce, ale także w rodzinach uczniów.

            Informujemy, iż na szkolnym profilu na FB oberzeć można występy kolędowe uczniów poszczególnyvh klas. Zapraszamy! 

          • Pierniczkowa środa w naszej szkole

          • Z ogromną przyjemnością informujemy, iż dziś tj. 22 grudnia br. w naszej szkole mieliśmy kolejną odsłonę tzw. Słodkiego Dnia. Tym razem była to środa pierniczkowa. W szkole od rana pięknie pachniało piernikami i pierniczkami. Cała społeczność szkolna bardzo chętnie korzystała z przygotowanych przez rodziców świątecznych wypieków. Naprawdę wszystko było pyszne i warte spróbowania. Dziękujemy! To fantastyczny przedsmak zbliżających się świąt!