Kończący się rok szkolny jest 160 rokiem szkolnym rozpoczętym w tej placówce - łęgowska szkoła podstawowa w bieżącym roku szkolnym obchodziła jubileusz 160-lecia jej powstania.
Nasi uczniowie, jak dawniej, zdobywają w szkole nowe wiadomości i umiejętności, ale współczesne zajęcia bardzo różnią się od tych sprzed 10 czy 15 lat. Klasy wyposażone są w laptopy z łączem do Internetu, w którym dostępne są elektroniczne odzwierciedlenia podręczników zawierające interaktywne ćwiczenia, a nauczyciel poza zwykłą tablicą ma także możliwość korzystania z tablicy multimedialnej. Mamy nową pracownię komputerową, a zajęcia sportowe obecnie prowadzone są na dwóch boiskach zewnętrznych: orliku oraz na nowym boisku o sztucznej nawierzchni na podwórku szkolnym. W roku szkolnym 2022/23 atrakcyjność lekcji bardzo podniosły zajęcia w ramach tzw. „Laboratoriów Przyszłości”. Dzięki temu programowi zakupiono dla szkoły drukarkę 3D, mikrokontrolery, klocki lego, okulary VR, roboty Photon, sprzęt do nagrań i wiele innych sprzętów na miarę XXI w. W związku z tym, iż nasza szkoła realizuje program „Laboratoria Przyszłości”, część uczniów systematycznie uczestniczyła w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych, podczas których rozwijała swoje kompetencje w zakresie nowych technologii. Uczniowie mieli także dodatkowe zajęcia z przyrody, j. angielskiego, matematyki, zajęcia SKS i wyjazdy na basen. Uczniowie często uczestniczyli w ramach lekcji także w spektaklach teatralnych oraz seansach filmowych, co bez wątpienia sprzyjało zarówno rozwojowi społecznemu, jak i intelektualnemu oraz uwrażliwiło młodych ludzi na sztukę na sztukę jako wartość. Ponadto, wychowawcy poszczególnych klas organizowali wycieczki krajoznawczo-turystyczne sprzyjające odkrywaniu piękna naszego kraju, kształtowaniu postawy aktywnego spędzania wolnego czasu, ale także i poszerzaniu wiedzy o Polsce. Ważnym aspektem wycieczek jest zawsze integracja zespołu klasowego, która w takich warunkach przebiega znacznie łatwiej i bardziej spontanicznie.
Wiedzę i umiejętności uczniowie łęgowskiej szkoły poszerzali także w ramach różnych szkolnych przedsięwzięć. Dobrym tego przykładem był organizowany rokrocznie we wrześniu Szkolny Dzień Języków Obcych pozwalający poznać kulturę, historię i tradycje innych krajów. Uczniowie klas I – III uczestniczyli w nietypowym pokazie naukowym „Nauka przez zabawę”, podczas którego poznawali różne zjawiska fizyczno – geograficzno - chemiczne w ciekawy i dostępny dla siebie sposób. Inną ciekawą inicjatywą sprzyjającą zgłębianiu wiedzy o świecie były cykliczne „Spotkania z podróżnikiem” - w ostatnim roku poświęcone Namibii oraz Kenii. Dla miłośników królowej nauk czyli matematyki dedykowany był Matematyczny Black Friday.
Społeczność uczniowska łęgowskiej podstawówki wykorzystywała swój potencjał, wiedzę oraz talent biorąc udział w różnych konkursach organizowanych w szkole lub poza nią. Największym tegorocznym sukcesem edukacyjnym było zakwalifikowanie się uczennicy klasy VIII Marianny Frąc do grona finalistów kuratoryjnego konkursu z języka hiszpańskiego. Nie sposób nie wspomnieć także o wyróżnieniu, jakie przypadło Izabelli Malinowskiej uczęszczającej do klasy VII w ramach konkursu fotograficznego dot. Gminy Żabno. Artystyczne zdjęcie wykonane przez tę uczennicę zyskało uznanie jury konkursowego i znalazło się w promującym naszą Gminę ściennym kalendarzu na rok 2023. Uczniowie naszej szkoły rokrocznie uczestniczą w organizowanych przez Gminne Centrum Kultury konkursach, zawodach sportowych, wyjeżdżają również na konkursy międzyszkolne, np. na konkurs ortograficzny do Niedomic, konkurs języka angielskiego do Żabna lub na konkurs „Mały informatyk” do Ilkowic przywożąc nagrody i wyróżnienia, o których na bieżąco informujemy na stronie internetowej naszej szkoły. Warto także nadmienić, iż nasi uczniowie, rozwijając swoje pasje i talenty sportowe, uczestniczą w różnych zawodach międzyszkolnych, gminnych i powiatowych odnosząc przy tym niekiedy bardzo znaczące sukcesy. Grupa dziewcząt z klas V-VIII należy do zespołu cheerleaderek, z którym w kwietniu br. reprezentowała nasz kraj podczas mistrzostw świata w Orlando w USA. Uczennice te odnotowują nie tylko zespołowe sukcesy. Nagrody i wyróżnienia zdobywają także podczas występów indywidualnych. W tej kategorii duży zaszczyt spotkał Adrianę Kowalczyk, która zajęła I miejsce w kategorii Cheer/Junior/Solo L3 kobiety podczas Mistrzostw Polski w Cheerleadingu Sportowym w Raszynie w marcu br.
Ważnym aspektem pracy szkoły jest wychowanie młodego pokolenia, które obejmuje różne sfery osobowości młodych ludzi. Troska o wszechstronny rozwój każdego ucznia przejawia się na co dzień w podejmowaniu wielorakich inicjatyw obejmujących kształtowanie postaw np. patriotycznych, proekologicznych, społecznych czy obywatelskich. Aby sprostać tym niełatwym zadaniom, w szkole organizowane są warsztaty, pogadanki oraz spotkania z zaproszonymi gośćmi. Przykładem mogą być niedawne warsztaty z pracownikiem Służby Więziennej w ramach ogólnopolskiego programu „W służbie prawu”. Na spotkania zapraszani są także zatrudnieni w KP Żabno policjanci, którzy rozmawiają z dziećmi i młodzieżą nie tylko o konsekwencjach łamania prawa i braku szacunku dla innych, ale również o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu i cyberprzemocy. Pod koniec roku szkolnego takie spotkania z policjantami poświęcone są bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w czasie wakacji. Rokrocznie uczniowie naszej szkoły przechodzą kurs udzielania pierwszej pomocy, dzięki czemu utrwalają podstawową wiedzę na temat numerów alarmowych oraz podstawowych czynności ratujących zdrowie i życie. Na bieżąco prowadzone są różne działania profilaktyczne promujące zdrowy styl życia. W bieżącym roku szkolnym działania te szczególnie skumulowały się w dwóch miesiącach poświęconych na różne pogadanki i warsztaty, konkursy, akcje i eventy profilaktyczne. Uczniowie uczestniczyli zatem w przedsięwzięciu o nazwie „Listopad -miesiącem profilaktyki” oraz „Maj – miesiącem profilaktyki”. W ramach tych przedsięwzięć siódmoklasiści zaprezentowali całej społeczności szkolnej spektakularny „Sąd nad papierosem”, wszystkie klasy projektowały podkoszulki z hasłami profilaktycznymi, prowadziły gimnastykę na świeżym powietrzu, zorganizowały taneczne przerwy, chwaliły się swoim zdrowym śniadaniem, a wszystko po to, by wprowadzać dobre nawyki w życiu i w zachowaniu, a przede wszystkim wpoić wszystkim przekonanie, iż nie warto ryzykować zdrowiem, a nawet życiem sięgając po papierosy, alkohol czy dopalacze oraz narkotyki. W ramach profilaktyki zdrowia dla uczniów zorganizowane zostały również warsztaty dot. zapobiegania uzależnieniom oraz zasadom prawidłowej komunikacji interpersonalnej.
Innymi cennymi inicjatywami wychowawczymi był Dzień Życzliwości i Pozdrowień oraz Dzień Solidarności z ogarniętą wojną Ukrainą, a także Dzień Zdrowia Psychicznego. W szkole często organizowane były tematyczne dni, które nie tylko służyły integracji środowiska szkolnego, ale także poszerzały uczniowskie horyzonty, uczyły tolerancji i empatii. I tak, w bieżącym roku szkolnym odbył się Dzień Kolorowej Skarpetki służący propagowaniu wiedzy dot. osób chorych na zespół Downa oraz Dzień Koloru Niebieskiego, któremu towarzyszyły pogadanki na temat spektrum autyzmu i potrzeby rozumienia, a także wspierania tych, którzy borykają się z tym zaburzeniem. Kształtowanie postawy empatii przyświecało również organizatorom wielu akcji charytatywnych, takim jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji, zbiórka pluszaków dla dzieci korzystających z pomocy karetek pogotowia czy pomoc podopiecznym hospicjum Via Spei w Tarnowie.
Warto wspomnieć w tym miejscu również o niektórych inicjatywach SU, jak Dzień Szalonego Stroju, który ukazał nieodkryte dotąd pokłady kreatywności uczniowskiej czy Dzień bez Plecaka, podczas którego uczniowie spakowali się w różne najdziwniejsze pojemniki, jak choćby pudełko po grze, wanienkę, wózek dla lalek czy… poszewkę na poduszkę!
W codzienność szkolną wpisuje się także kształtowanie postaw szacunku wobec środowiska naturalnego. Niedawno na budynku szkoły zamontowany został czujnik jakości powietrza oraz panele fotowoltaiczne. Uczniowie naszej szkoły rokrocznie włączani są w obchody Dnia Ziemi oraz uczestniczą w sprzątaniu świata poprzez porządkowanie okolicy szkoły. Wiosną ubiegłego roku społeczność szkolna uczestniczyła w zbiórce elektrośmieci. Uczennica klasy VII naszej szkoły Oliwia Kiełbasa została finalistką Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej – Konkurs Wiedzy o Powietrzu i Zmianach Klimatu, organizowanej przez ESA.
Istotnym aspektem wychowania dzieci i młodzieży jest patriotyzm obejmujący także Małą Ojczyznę. Formowaniu postaw patriotycznych służą obchody świąt państwowych 3 Maja, 11 Listopada, kultywowanie tradycji oraz poznawanie historii swojej miejscowości i jej okolic. Uczniowie zapamiętają na pewno tegoroczne wspólne odśpiewanie hymnu narodowego z okazji Święta Niepodległości. W szkole co roku organizowane są obchody Dnia Wiosny, Andrzejki, Mikołajki oraz Walentynki integrujące zespoły klasowe oraz całą społeczność szkolną. Nową i udaną inicjatywą było Szkolne Spotkanie Kolędowe zorganizowane tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, podczas którego każdy zespół klasowy zaśpiewał jedną z tradycyjnych polskich kolęd. Było to przedsięwzięcie integrujące całą społeczność szkolną.
Mając na względzie właściwy wybór ścieżki kariery edukacyjno-zawodowej Szkoła Podstawowa w Łęgu Tarnowskim zaproponowała ósmoklasistom z terenu Gminy Żabno udział w Mini Targach Edukacyjnych, do udziału w których zaproszonych zostało 14 szkół ponadpodstawowych z Tarnowa i okolic. Pomysł ten spodobał się zarówno ósmoklasistom, jak i ich rodzicom, nauczycielom, a także przedstawicielom uczestniczących w targach szkół średnich. Zaplanowane na 4 godziny spotkanie okazało się stanowczo zbyt krótkie, aby przedstawić szczegółowe oferty szkół oraz odpowiedzieć na wszystkie nurtujące ósmoklasistów pytania związane z kontynuowaniem nauki w danej placówce.
Najważniejszym jednak przedsięwzięciem zrealizowanym w bieżącym roku szkolnym był szkolny projekt „Dołóż cegłę”, mający na celu zebranie funduszy na budowę domu dla biednej wielodzietnej rodziny Satoro z Republiki Środkowoafrykańskiej. Projekt ten wiązał się nie tylko z Dniem Patrona Szkoły i Tygodniem Misyjnym. Symbolicznie również zainaugurował on obchody 160-lecia historii i tradycji łęgowskiej szkoły. W tak nietypowy sposób, bo realizując wezwanie Ojca Św. Jana Pawła II do wyobraźni miłosierdzia, społeczność szkoły zaakcentowała ważny dla niej jubileusz. Do tej bardzo cennej i jednocześnie uwrażliwiającej na potrzeby innych inicjatywy dołączyli się nie tylko uczniowie i ich rodzice, ale także pracownicy szkoły oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych. Dzięki zaangażowaniu i ofiarności darczyńców, w grudniu 2022 r. zbiórka została sfinalizowana, a rodzina Satoro już wprowadziła się do nowego zbudowanego z wypalanej cegły i pokrytego blachą domu.
W życiu szkoły uczestniczy bardzo aktywnie Rada Rodziców, która w porozumieniu z Dyrektorem Szkoły organizuje tzw. Słodkie Czwartki, czyli takie, podczas których dostępne są różne smakołyki np. gofry, pierniczki czy muffinki. Dni te są ulubione przez szkolnych łasuchów, którzy szczególnie chętnie odwiedzają stoiska poszczególnych klas. Z inicjatywy Rady Rodziców zorganizowany został także piknik z okazji Dnia Dziecka, podczas którego nie mogło zabraknąć dmuchańców, zabaw, malowania twarzy i farbowania włosów czy różnych konkurencji połączonych z aktywnością ruchową. Rodzice często z własnej inicjatywy podejmują działania wspierające szkołę. Tak było w przypadku „talenciaków”, które gromadzili dokonując zakupów w jednej z sieci handlowych. Dzięki dużemu zaangażowaniu w tę akcję szkoła otrzymała kilkanaście gier planszowych szczególnie ulubionych przez dzieci i wykorzystywanych na zajęciach świetlicowych.
Mając na względzie istotę życia rodzinnego, w kalendarz imprez szkolnych na stałe wpisały się obchody Dnia Babci i Dnia Dziadka oraz Dzień Rodziny. Święta te są okazją do spotkań i wzruszających życzeń oraz międzypokoleniowych rozmów czy wspólnych zabaw, bowiem z reguły przygotowują je dla swoich najbliższych uczniowie klas I – III wspólnie ze swoimi wychowawcami.
Wspomniane działania to tylko niewielki wycinek rzeczywistości naszej szkoły. Nie sposób wspomnieć o wszystkich inicjatywach podejmowanych w minionym roku szkolnym. Wszystkie działania były możliwe dzięki zaangażowaniu uczniów, pracujących tu nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz przychylności rodziców, bez których wiele przedsięwzięć byłoby tak naprawdę niemożliwych...