• Klasa 3 w siłowni w Żabnie

          • W piękną październikową środę uczniowe klasy 3 wraz z wychowawczynią wybrały się do siłowni Master’s GYM do Żabna. Instruktorka fitnessu przygotowała dzieciom zajęcia obwodowe na stacjach. Dzieci również poćwiczyły na sprzętach pod okiem opiekunów. Dzieci chętnie wykonywały ćwiczenia, pobawiły się i wróciły do szkoły zmęczone ale zadowolone. Dziękujemy całej załodze siłowni za bardzo miłe przyjęcie nas w swoich progach.

          • Szkolny projekt misyjny "Dołoż cegłę!"

          • Drodzy uczniowie, rodzice, sympatycy szkoły!

            Bieżący Tydzień to Tydzień Misyjny, stąd nie bez przyczyny prezentujemy się w kolejnej odsłonie szkolnego projektu misyjnego "Dołóż cegłę!" Pamiętamy, że celem naszego projektu jest pomoc w zbudowaniu domu dla biednej afrykańskiej rodziny SATORO.

            Miło nam powiadomić wszystkich, że nasz pierwszy apel spotkał się już z odzewem i mamy pierwsze "cegiełki", które pomogą zbudować dom naszej wybranej rodzinie. Przyjmujemy, że jedna "cegiełka" to 5zł, a wszystkich potrzebujemy 1000! Dziękujemy rodzicowi z klasy 2, który zaoferował 30 cegiełek oraz rodzicowi z klasy 3, który zaoferował 20 cegielek. Dwóch nauczycieli z naszej szkoły ufundowalo 30 cegielek. Mamy juz 80 cegiełek na nowy dom dla rodziny Satoro!

            W bieżącym tygodniu chcemy zapoczątkować dobrowolną składkę skierowaną do uczniów, którą będziemy ponawiać każdego miesiąca w okolicy 16 dnia miesiąca na pamiątkę Papieskiego Dzieła Miłosierdzia. Chodzi o to, aby nasi uczniowie wrzucając do puszki symboliczną złotówkę lub możę 1 cegiełkę czyli pięć zł też czuli, że dokładają się do budowy domku dla wielodzietnej rodziny. Może ta składka naszego ucznia wiązać się będzie z odmówieniem sobie jakiejś słodkiej przekąski, może innych przyjemności? Tym bardziej taki dar serca będzie miło widziany.

            Najważniejsze  jednak w tym dziele budowy jest to, że robimy coś wspólnie jako nasza społeczność szkoły. Razem możemy zdziałać wiele!

            1. Składka w miesiącu październiku odbędzie się w środę 26.10 2022r.
            2. Składka jest dobrowolna
            3. Po każdej składce będziemy informować społeczność szkolną o wynikach w każdej klasie i ilości uzbieranych "cegiełek"

             

             

             

          • Jak klasa III podziwiała i odkrywała złotą polską jesień w lesie.

          • Korzystając z pięknej jesiennej pogody 18 października uczniowie klasy 3 wraz z wychowawczynią wybrali się na pieszą wycieczkę do pobliskiego lasu. Tematem wycieczki była obserwacja lasu i jego mieszkańców w naturalnym środowisku. Dzieci realizują obecnie temat lasu, więc taki rodzaj utrwalenia wiadomości okazał się dla dzieci świetną zabawą. A wiadomo, że dzieci najlepiej przyswajają wiedzę doświadczając. Podczas spaceru po lesie szukaliśmy różnych darów lasu, które wykorzystamy do pracy plastycznej. Obserwowaliśmy też grzyby spotykane po drodze. Dzieci dowiedziały się również, że przytulając się do drzew w lesie można się odstresować i dostać pozytywną energię. Na koniec wycieczki odbyła się zabawa w dużej kupce liści. Radości dzieci nie było końca.

             

          • Wyobraźnia Miłosierdzia św. Jana Pawła II: Projekt miłosierdzia „Dołóż cegłę”

          • W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła podejmuje nietypowe wyzwanie: zbudujemy dom! Tak, zbudujemy dom dla biednej afrykańskiej rodziny, która liczy 9 dzieci i w bieżącym roku straciła ojca, jedyne źródło utrzymania. Wspólnie możemy zdziałać wiele!

            W ramach odpowiedzi na wezwanie do Wyobraźni Miłosiedzia Wielkiego Papieża Polaka, który jest zarazem patronem naszej szkoły  - św. Jana Pawła II  - podejmujemy oryginalne wyzwanie:  wsparcie projektu pod nazwą „Dołóż cegłę”. Jest to projekt związany z pomocą wybudowania domu dla jednej wielodzietnej rodzinny w Republice Środkowoafrykańskiej w miejscowiści Wantiguera czyt./Łantigera/.

            Rodzina SATORO, dla której prosimy o wsparcie, to katolicka rodzinna, zaangażowana w życie parafii pw. Matki Bożej Dobrej Rady, głównie dzięki posłudze ojca rodziny Bernarda SATORO, który pełnił funkcję katechisty – katechety w tejże parafii. Niestety pełnił, gdyż w sierpniu tego roku w wieku 39 lat niespodziewanie zmarł.

            Marzeniem rodziny jest wybudowanie małego domku z wypalanej a nie suszonej na słońcu cegły wraz z betonową wylewką i pokrytego blachą a nie trawą, która przecieka w porze deszczowej. Koszt takiego domku to od 800 - 1000 euro.

            O tej rodzinie opowiedział nam ksiądz katecheta z naszej szkoły - ks. Michał Rachwalski, który powrócił z misji w Republice Środkowoafrykańskiej i wspólpracował na co dzień z rodziną Satoro. 

            Nasz mały gest może być przysłowiową jedną cegłą dołożoną do całego domku. W najbliższym czasie planujemy różne działania skierowane w stronę  wsparcia rodziny. O tym, co będzemy robić i w jakiej kolejności będzie nas informować na bieżąco na e-dzienniku i na FB  pani Anna Tarczoń, nauczyciel naszej szkoły i koordynator akcji charytatywnej "Dołoż cegłę".

            Ksiądz Michał serdecznie dziękuje za wsparcie naszej akcji i przekazuje nam takie słowa: Nzapa a bata ala – co w języku sango z Republiki Środokowoafrykańskiej oznacza: Niech Bóg Was strzeże!

            r

          • Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

          • Z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej życzymy wszystkim, których codzienność wiąże się z edukacją, aby każdy dzień pozwalał coraz lepiej rozumieć istotę i wagę doskonalenia się oraz ciągłego poszerzania horyzontów. Ponadto, życzymy radości i spełnienia marzeń, a także optymizmu i mnóstwa energii pozwalającej na pokonywanie bieżących trudności. Wszystkiego dobrego!

          • Święto KEN i Dzień Patrona Szkoły

          • W przeddzień święta Komisji Edukacji Narodowej odbyła się w naszej szkole bardzo wyjątkowa akademia. Poświęcona była ona nie tylko tej uroczystości, ale przede wszystkim postaci Patrona Szkoły. W czasie spotkania padło wiele pięknych i wzniosłych słów nawiązujących m.in. do znaczenia szkoły oraz nauki w życiu człowieka. Nie zabrakło także oryginalnych życzeń, które przekazała w imieniu społeczności szkolnej Dyrektor Szkoły p. mgr Danuta Skrabacz-Tempka oraz uczniowie klasy VI będący organizatorami uroczystości.

            Zgodnie z tradycją naszej szkoły święto KEN zawsze łączy się z przypadającym w dniu 16 października Dniem Papieskim, dlatego też zasadnicza część uroczystości poświęcona była Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II patronującemu społeczności szkolnej od wielu już lat. Zajmująca prezentacja multimedialna wykorzystana podczas tegorocznego Dnia Patrona Szkoły przybliżyła wszystkim życie i wielopłaszczyznową działalność Karola Wojtyły, a także Jego wpływ na losy pojedynczych ludzi, narodów i świata. Wykorzystane zdjęcia, przytaczane cytaty, a także teksty wspólnie śpiewanych piosenek skłaniały do zadumy i refleksji nad wyjątkowością Tego, który ma być dla całej społeczności szkolnej wzorem do naśladowania, a wyznawane przez Niego wartości mają kierować dokonywanymi wyborami życiowymi.

            Na zakończenie uroczystości ksiądz katecheta Michał Racławski zachęcił wszystkich zebranych do zaangażowania się w bardzo ciekawą inicjatywę bezpośrednio nawiązującą do nauczania Papieża Polaka i głoszonej przez Niego Wrażliwości Miłosierdzia. Wspomniana inicjatywa dotyczy budowy domu dla rodziny mieszkającej w Republice Środkowej Afryki, gdzie ks. Michał pełnił posługę misjonarza.

            Integralną częścią tegorocznego Dnia Patrona Szkoły była msza św. odprawiona 14 października br. w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Łęgu-Zamoście. W czasie nabożeństwa koncelebrowanego przez ks. Antoniego, Ks. Roberta oraz ks. Michała, głoszący homilię ks. Michał  wskazał na Papieża Polaka jako naszego orędownika i wsparcie w drodze do świętości. Na zakończenie uroczystości uczniowie kalsy III zaśpiewali piosenkę pt. "Czy wy wiecie..." ze słowami nawiązującymi do życia i działalności Ojca Św. Jana Pawła II.

                      Z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej życzymy wszystkim, których codzienność wiąże się                z edukacją, aby każdy dzień pozwalał coraz lepiej rozumieć istotę i wagę doskonalenia się oraz ciągłego poszerzania horyzontów. Ponadto, życzymy radości i spełnienia marzeń, a także optymizmu i mnóstwa energii pozwalającej na pokonywanie trudności. Wszystkiego dobrego!

          • Wycieczka klasy 5 i 6 do Krynicy i Muszyny.

          • W dniu 6 października uczniowie klasy 5 i 6 udali się na wycieczkę do Krynicy-Zdroju, aby z prawie 50 metrowej drewnianej Wieży widokowej podziwiać wspaniałą panoramę Beskidu Sądeckiego. Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju to wyjątkowe miejsce na mapie Polski, które znajduje się pośród przepięknych lasów pasma Jaworzyny Krynickiej. Prowadziła do niej ponad kilometrowa ścieżka przyrodniczo-edukacyjna. Kolejną przygodą i cenną nauką były dla młodzieży warsztaty kulinarne, podczas których własnoręcznie wykonali pizzę według własnych pomysłów, którą następnie ze smakiem skonsumowali. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie słynącego z unikatowej fauny i flory parku zdrojowego "Zapopradzie", znajdującego się w pobliskiej Muszynie oraz jej pięknego, zabytkowego centrum. Wycieczka dostarczyła uczniom wielu wspaniałych wrażeń, a także bezcennych wiadomości. 

          • Uczniowie klasy VII w tarnowskim Pasażu Odkryć

          • W dniu 11 października br. uczniowie klasy VII wraz z wychowawcą wybrali się na wycieczkę do Tarnowa, a jej głównym punktem była wizyta w niedawno otwartym Pasażu Odkryć. Ponadto, uczniowie zwiedzili także miejską Starówkę oraz Park Strzelecki. W Pasażu Odkryć było naprawdę niesamowicie. Właściwie to żadne słowa nie są w stanie oddać emocji, które towarzyszyły korzystaniu z poszczególnych atrakcji i ekspozycji, dlatego zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. I ... koniecznie wybierzcie się do Pasażu Odkryć. Warto!

          • Lekcja o tostach w klasie II

          • Klasa II wspólnie ze swoją wychowawczynią w dniu 3 października br., wykorzystując tostery zakupione w ramach dotacji rządowej „Laboratoria Przyszłości”, upiekła pyszne tosty. Dodatkiem do nich były sałatki warzywne przygotowane z mamami w domu. Oczywiście przypomnieliśmy sobie o konieczności spożywania warzyw i owoców, a na klasowej wystawie zgromadziliśmy te skarby, które daje matka natura: jabłka, dynie, marchewki, buraczki. Było, pachnąco, pysznie i wesoło.

          • Warsztaty artystyczne w kl. 3

          • W dniu 05.10 klasa lll wzięła udział w warsztatach artystycznych inspirowanych twórczością Adama Mickiewicza prowadzone przez pana Łukasza Zabdyra. Dzieci poznały sposób rysowania różnych postaci, których baza są literki alfabetu. Każdy tez mógł samodzielnie stworzyć różne postacie z literek podpatrując pana Łukasza. Zajęcia praktyczne przeplatane były aktywnością ruchową. Pomysłów dzieciom nie brakowało. Na koniec wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, a dzieci otrzymały magnetyczne zakładki do książek.

          • "Szkoły pełne talentów"

          • Informujemy, iż nasza szkoła przystąpiła do organizowanej przez sieć sklepów ,,Lidl” akcji ,,Szkoły pełne talentów”. Jest to akcja promująca aktywność fizyczną oraz odkrywanie i rozwijanie swoich talentów. Udział w akcji polega na tym, że za każdorazowe zakupy powyżej 50zł, wśród których jest dowolne warzywo lub owoc, uczniowie i ich rodzice nagradzani są kodem QR, który należy zeskanować. W ten sposób dana szkoła gromadzi punkty nazywane „talenciakami”. W zamian za punkty szkoły mogą otrzymać sprzęt sportowy i elektroniczny oraz ciekawe pomoce naukowe. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w tej akcji, dzięki której możemy zapewnić lepszą bazę dydaktyczną naszej szkole. Kod QR można zeskanować za pomocą ściągniętej na telefon aplikacji sklepu „Lidl” lub przynieść do szkoły i wrzucić do żółtej skrzynki na korytarzu.

          • Nasz Szkolny Dzień Języków Obcych

          • Z ogromną radością informujemy, iż dnia 05 października br. zorganizowany został w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Wydarzenie to związane było z obchodzonym niedawno Europejskim Dniem Języków Obcych świętowanym na naszym kontynencie nieprzerwanie od 2001r. Dzięki takim inicjatywom uczniowie zyskują przekonanie, iż znajomość języków jest realnym wymogiem współczesnej rzeczywistości. Często przecież podróżujemy za granicę w celach turystycznych lub w sprawach rodzinnych; wiele osób nie tylko podejmuje pracę w innych krajach, ale także decyduje się na zamieszkanie tam na stałe. Podstawą komunikacji w takich sytuacjach jest znajomość języka urzędowego danego państwa. Przynajmniej w stopniu podstawowym.

            Na tegoroczne celebrowanie Szkolnego Dnia Języków Obcych złożyło się mi.n. przygotowanie wystroju swojej sali lekcyjnej przedstawiającego jeden z krajów europejskich oraz wspólne spotkanie społeczności szkolnej na sali gimnastycznej, w trakcie którego był czas na omówienie historii EDJ oraz prezentację kilku wybranych krajów leżących na kontynencie europejskim, quiz wiedzy o tychże krajach oraz wspólne śpiewanie znanej kołysanki „Panie Janie” w sześciu językach: po polsku, angielsku, francusku, niemiecku, hiszpańsku oraz włosku. Wszystkie konkurencje były punktowane przez jury, a nagrodą był bon na wyjście na siłownię na świeżym powietrzu do wykorzystania w dowolnym terminie. Zwycięską klasą została klasa IV. Serdecznie gratulujemy czwartoklasistom fantastycznej dekoracji klasy, pomysłowych strojów i wiedzy! Kolejne lokaty zdobyły klasy V i VI oraz VII i VIII. Miłą pamiątką spotkania z okazji Dnia Języków Obcych będzie naklejka na ubranie przedstawiająca logo EDJ.

          • Darmowe warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży

          • Przed nami już piąta edycja bezpłatnych kursów programowania dla dzieci i młodzieży Zaprogramuj Swoją Przyszłość.

            Przedstawiamy darmowe warsztaty online dla dzieci zainteresowanych programowaniem. Nasz bezpłatny kurs od podstaw to zajęcia, podczas których słuchacze poznają podstawy wybranego tematu, jak i stworzą pierwsze, własne projekty.

            Lekcje odbędą się w dniach 8-9 oraz 15-16 października. 

            https://www.zaprogramowani.com/

        • Spotkanie z podróżnikiem i wyprawa do Kenii
          • Spotkanie z podróżnikiem i wyprawa do Kenii

          • 03 października br. wszyscy uczniowie naszej szkoły w ramach cyklicznych „Spotkań z podróżnikiem” odbyli kolejną wędrówkę w ciekawe miejsce. Tym razem tematem opowieści była spalona słońcem równikowa Kenia. Topografię, faunę i florę oraz obyczaje tego egzotycznego kraju przybliżył nam pan Dariusz Rochecki z grupy trzask.pl. Barwnym i pełnym anegdot opowieściom podróżnika towarzyszyły liczne fotografie i rekwizyty przywiezione z wyprawy po kontynencie afrykańskim. Podczas spotkania mieliśmy okazję, aby odwiedzić stolicę Kenii – Mombasę, wybraliśmy się na safari, a także zajrzeliśmy do wioski Masajów i poznaliśmy kilka ciekawostek dotyczących ich codzienności. Uczniowie mogli nawet przymierzyć oryginalny masajski strój oraz sandały wykonane z… opon samochodowych. Opowieści snute przez podróżnika były bardzo zajmujące i angażujące wyobraźnię. I wiemy już, że wyprawa do Kenii musi być bardzo ciekawa!

          • Zdrowe odżywianie w klasie 3

          • W ramach realizacji tematu dotyczącego skarbów ziemi polskiej oraz zdrowego odżywiania uczniowie klasy III wykonywali sałatkę z ulubionych warzyw. Pracę praktyczną dzieci poprzedziła pogadanka na temat dobroczynnego wpływu warzyw i owoców na prawidłowy rozwój ludzi. Poruszono tez kwestie bezpieczenstwa podczas pracy. Dzieci samodzielnie kroiły warzywa, przyprawiały oraz mieszały swoją sałatkę. Powstały kolorowe oraz bardzo smaczne i zdrowe kompozycje. Dodatkiem były chrupiące tosty z masłem upieczone przez wychowawczynię. Po skończonej pracy dzieci poczęstowały swoimi smakołykami panią Dyrektor i innych nauczycieli. Najważniejszą częścią lekcji było wspólne zjedzenie swoich sałatek na drugie śniadanie. Było smacznie i zdrowo....

             

             

             

          • Uczniowie klasy VIII zwiedzili Muzeum Auschwitz-Birkenau

          • W dniu 28 września br. uczniowie klasy VIII wraz z wychowawcą p. Moniką Góral oraz opiekunem p. Sabiną Florek wybrali się na wycieczkę do Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wyjazd do tego wyjątkowego miejsca pamięci poprzedzony był pogadanką przeprowadzoną przez wychowawcę klasy oraz projekcją filmu poświęconego temu byłemu nazistowskiemu obozowi koncentracyjnemu.

            W czasie pobytu w muzeum uczniowie odbyli niezwykle trudną, ale konieczną lekcję historii, która zapewne zapadnie im w pamięć na bardzo długo. Ta lekcja była też ważnym i bardzo osobistym doświadczeniem młodych ludzi wyzwalającym niepokojące i nurtujące pytania: dlaczego? jak to możliwe?

            Zwiedzaniu ekspozycji towarzyszyła powaga oraz zaduma nad tragicznym i bardzo niepewnym losem więźniów. Było również wzruszenie i niedowierzanie. Kolejno odwiedzane bloki, cela Maksymiliana Marii Kolbego, ściana śmierci i przemarsz długim traktem w Brzezince zmusiły uczniów do gorzkiej refleksji - Ludzie ludziom zgotowali ten los.

            Jedynym miłym akcentem zwiedzania było spotkanie z Arnoldem Schwarzeneggerem, który w tym samym czasie zwiedzał muzeum.

        • „Laboratoria Przyszłości” w naszej szkole czyli krok w stronę jutra!
          • „Laboratoria Przyszłości” w naszej szkole czyli krok w stronę jutra!

          • Z ogromną radością informujemy, iż nasza szkoła została beneficjentem rządowego programu "Laboratoria Przyszłości". „Laboratoria przyszłości” to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Głównym jej celem jest  stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, bezpośrednio angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu swoich talentów i  zainteresowań. Uczniowie poprzez naukę i zabawę będą mogli rozwijać swoją kreatywność, logiczne myślenie, koncentrację, spostrzegawczość, a także wyciągać wnioski z przeprowadzanych eksperymentów i podejmowanych działań praktycznych. A wszystko to po to, aby w bardzo zajmujący i atrakcyjny sposób poszerzać wiedzę o świecie i jego licznych tajnikach.

            Dzięki przyznanym funduszom w ramach wspomnianego programu dla uczniów naszej szkoły zakupione zostały m.in. drukarka 3D z pakietem filamentów i oprogramowaniem, kamera przenośna cyfrowa Sony, statyw do aparatu i kamery, zestaw oświetleniowy, lampa  ze statywem, Green Screen mobilny, mikrofony, aparat fotograficzny Sony, mikrokontroler UNO Starter Kit, stacja lutownicza, robot Photon EDU - pakiet rozszerzony, LEGO® Education SPIKE™ Prime - zestaw rozszerzający, mikroskopy DELTA 300 z kamerą, mikroskopy Delta 100, okulary ClassVR i kostki  ClassVR, klocki mini Waffle z kartami, klocki Clicformers, zestaw mebli do przechowywania.

            Wymienione sprzęty i środki już wykorzystywane są zarówno w czasie lekcji z różnych przedmiotów, jak  i podczas zajęć świetlicowych. Zapraszamy do częstego śledzenia wpisów i galerii zdjęć, gdzie zamieszczać będziemy informacje i fotorelacje poświęcone temu dydaktycznemu novum.