Autyzm jest schorzeniem, z którym w Polsce boryka się ok. 1% populacji czyli ponad 340 tyś. osób. U dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju, a pierwsze symptomy pojawiają się już u kilkunastomiesięcznych niemowląt. Autyzm powoduje m.in. zaburzenia w nawiązywaniu kontaktów społecznych oraz trudności z podporządkowaniem się regułom społecznym. Dzieci autystyczne nie potrafią tworzyć dłuższych i rozbudowanych wypowiedzi, a także mają często trudności z inicjowaniem i podtrzymywaniem rozmowy. Cechuje je również brak lub ograniczenie rozumienia pojęć abstrakcyjnych. Dodatkowo może występować zaburzenie koncentracji oraz zachowania agresywne i autoagresywne. Ze względu na złożoność i wielorakość objawów towarzyszących tej chorobie oraz niski poziom empatii i świadomości społecznej, autystycy często bywają pochopnie oceniani, a ich zachowanie bywa niezrozumiałe i poddawane surowej krytyce.
Chcąc szerzyć wiedzę na temat autyzmu, a tym samym wspierać i lepiej rozumieć osoby cierpiące na to schorzenie, Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Łęgu Tarnowskim bez wahania podjęła wyzwanie i przystąpiła wraz z całą społecznością szkolną do realizacji tegoż wyzwania, które ma formę akcji „Jesteśmy z Wami niebieskimi motylami”. W ogólnym zarysie polega ona na zorganizowaniu w szkole różnorakich działań popularyzujących wiedzę na temat autyzmu oraz innych chorób z jego spektrum. Burza mózgów, w której uczestniczyli nie tylko nauczyciele, ale także i przedstawiciele dzieci i młodzieży zaowocowała licznymi i ciekawymi pomysłami, które następnie wcielono w życie. Przede wszystkim zadecydowano, iż dzień realizacji wyzwania będzie dniem koloru niebieskiego. W związku z tym cała społeczność szkolna zobowiązała się do ubrania stroju, w którym kolorem dominującym będzie kolor niebieski. Do realizacji kolejnych pomysłów wykorzystano filmiki edukacyjne, a ich projekcjom towarzyszyły tematyczne pogadanki połączone z mini-wykładem, quizy i ciekawe wymiany zdań, a nawet doświadczeń. Nie zabrakło oczywiście prac plastycznych. W ramach lekcji dzieci z klas I-III odbijały swoje pomalowane na niebiesko i ułożone na kształt motyla dłonie na białych kartkach papieru, a starsi uczniowie samodzielnie wykonywali niebieskie papierowe motyle. Tak przygotowane symbole najpierw wykorzystane zostały do pamiątkowej fotografii, a następnie uczniowie przypięli lub przykleili je do ogromnych niebieskich motyli umieszczonych na tablicach znajdujących się na szkolnym korytarzu głównym. Na wspomnianych tablicach wyeksponowana została także myśl przewodnia całego przedsięwzięcia wraz z krótkimi informacjami na temat autyzmu, jego domniemanych przyczyn oraz towarzyszących mu objawów.
Pomimo ogólnego zmęczenia i zbliżających się wakacji, społeczność szkolna bardzo chętnie i aktywnie włączyła się w inicjatywę poszerzającą ich wiedzę na temat autyzmu. Rozumiejąc i wczuwając się w sytuację osób borykających się z autyzmem oraz ich rodzin, realizowaniu kolejnych pomysłów składających się na to przedsięwzięcie towarzyszyło zainteresowanie i zaangażowanie oraz wola zdobycia jak najwięcej informacji. Po to, zdaniem uczniów, aby rozumieć, pomagać i wspierać, a nie wyśmiewać czy krytykować.
Dyrekcja łęgowskiej szkoły wyraża przekonanie, iż podejmowanie takich inicjatyw jest celowe, bowiem zdobywanie wiedzy o ludziach, ich ograniczeniach i trudnościach w społecznym funkcjonowaniu, sprzyja empatii i uwrażliwieniu na potrzeby drugiego człowieka. A także i o to chodzi w wychowaniu młodego człowieka.