UWAGA INFORMACJA - Poradnik UODO dla szkół
Dobre praktyki pomagające zachować bezpieczeństwo danych podczas lekcji online
UWAGA INFORMACJA - Poradnik UODO dla szkół
Dobre praktyki pomagające zachować bezpieczeństwo danych podczas lekcji online
W związku z rozpoczętym właśnie długim majowym weekendem zachęcamy naszych uczniów i ich rodziców do aktywnego wypoczynku. Będzie to doskonała okazja do nie tylko relaksu i oderwania się od codziennych obowiązków, ale także sposób na integrację całej rodziny. Przypominamy jednocześnie o ciekawej inicjatywnie zaproponowanej przez nauczycieli naszej szkoły. Jest to pewnego rodzaju CHALLENGE i mamy nadzieję, że każdy z uczniów podejmie wyzwanie polegające na przesłaniu swojego zdjęcia ilustrującego spędzanie wolnego czasu w sposób nietypowy. Jesteśmy przekonani, iż w ramach relaksu i odpoczynku nasi uczniowie i ich rodziny podejmują rozmaitą aktywność fizyczną oraz inne kreatywne działania (plastyczne, muzyczne, kulinarne, ogrodnicze).
Znając pomysłowość naszych podopiecznych, jesteśmy pewni, iż niejednokrotnie takie ćwiczenia czy działania są właśnie nietuzinkowe i kreatywne. I właśnie o to chodzi – odejście od schematów i rutynowych ćwiczeń pozwala rozwijać inicjatywę i daje zastrzyk pozytywnej energii, nie wspominając o poprawie kondycji i lepszym samopoczuciu, tym fizycznym, ale też i psychicznym. Warto też swoimi pomysłami dzielić się z innymi, gdyż być może zainspirują one innych, pozwolą wam spotkać się towarzysko w wirtualnym świecie. Wyzwanie, które proponujemy polega na tym, aby na podany w odrębnej wiadomości na e-dzienniku adres mailowy, przesyłać Wasze zdjęcia ilustrujące, to w jaki sposób spędzacie wolny czas w kwarantannie dbając o kondycję fizyczną i psychiczną w czasach pandemii. Przesłane zdjęcia publikowane będą na szkolnym FB. Już dziś zachęcamy do lajkowania i komentowania pojawiających się fotografii, ale pamiętajmy i przestrzegajmy zasad netykiety.
Z przyjemnością informujemy, iż w linku poniżej znajduje się lista dzieci zakwalifikowanych do klasy I w roku szkolnym 2020/21. Kliknięcie w link spowoduje rozwinięcie listy:
Lista_uczniow_klasy_I_w_roku_szkolnym_2020-2021.docx
Wszystkim przyszłorocznym pierwszoklasistom życzymy,
aby nauka była zajmującą oraz piękną podróżą pozwalającą odkrywać,
a także coraz lepiej rozumieć otaczający świat i ludzi!
W związku z zamknięciem placówek oświatowych, na stronie https://dlaucznia.migra.pl/ znajduą się materiały, które uczniowie mogą zrealizować samodzielnie w domach. Zapraszam do korzystania i życzę wszystkim jak najwięcej zdrowia.
https://www.migra.pl/programowanie
1. Jak (i dlaczego) zachęcać dzieci do czytania książek? - poradnik dla rodziców.
2. Wpływ_czytania_na_rozwój_dzieci_i_młodzieży.pptx
3. Plakat: Zalety_czytania książek.jpg
4. Poradnik e-czytelnika:
Szanowni Państwo,
w związku z przedłużającą się przerwą, informujemy, iż nauczyciel-logopeda oraz pedagog szkolny pełnią dyżury, podczas których zapraszają na konsultację.
Logopeda p. mgr Anna Szopińska-Lech
wtorki 9.30 – 13.00 oraz 15.00 – 17.00
platforma zdalnaszkoła.dobryrodzic.eu
pedagog szkolny p. mgr Lucyna Skrabacz-Jackowska
poniedziałek 14.30 – 16.30 oraz czwartek 7.30 – 11.30
kontakt przez komunikator Messenger, a także e-dziennik lub e-mail
Zapraszamy!
Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele, zapraszamy do skorzystania z systematycznie poszerzanej oferty bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków oraz audiobooków, w tym wielu lektur szkolnych. Więcej informacji znajduje się na stronie: https://biblioteka.pl/artykul/Aktualizacja-Darmowe-ksiazki-w-internecie/9587 Propozycje edukacyjnych narzędzi TIK, czyli programów, aplikacji i stron internetowych przydatnych nauczycielom w pracy zdalnej z uczniem: https://biblioteka.pl/aplikacje/1/0/0 Zapraszamy również do odwiedzania podstrony biblioteki szkolnej, na której znajdują się multimedialne plakaty i inne wiadomości promujące książki i czytelnictwo.
Zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych pełnych wiary, nadziei i miłości oraz obfitych łask i błogosławieństw od Chrystusa Zmartwychwstałego w tym trudnym dla nas wszystkich czasie życzy uczniom, ich rodzicom, nauczycielom, katechetom oraz pracownikom administracji i obsługi
Bogusław Światek
Dyrektor Szkoły
Poniżej zamieszczamy linki do ciekawych propozycji spędzania wolnego czasu. Pozostając w domu warto wspólnie z rodzicami i rodzeństwem skorzystać z tychże propozycji. Polecamy!
Kliknięcie w link spowoduje rozwnięcie dokumentu.
ZARZĄDZENIE DYREKTORA SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWA II W LĘGU TARNOWSKM Z DNIA 24 MARCA 2020R W SPRAWIE WPROWADZENIA PLANU PRACY ZDALNEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM, OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWA II W ŁĘGU TARNOWSKIM W CZASIE KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ OD 25 MARCA 2020R DO 10 KWIETNIA 2020R.
PODSTAWA PRAWNA:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020r w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 na podstawieart.30b ustawy z dnia14 grudnia2016r – Prawo Oświatowe (Dz.U. z 2019r.poz.1148, z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020r zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 – art.30a i art.30.b.
Uczniowie, rodzice i opiekunowie zobowiązani są do zapoznania się z podstawą prawną określającą zasady kształcenia na odległość.
Plan określa organizację nauczania zdalnego zgodnie z Rozporządzeniem MEN, które dotyczy okresu od 25 marca 2020r do 10 kwietnia 2020r.
9 i 10 kwietnia są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych. Na chwilę obecną nie ma informacji o zmianie organizacji roku szkolnego.
Zasady ogólne
1. Podstawowym narzędziem pracy i komunikacji z uczniami i rodzicami pozostaje dziennik elektroniczny.
2. Plan zajęć dydaktycznych został zmodyfikowany, tak aby uczniowie mogli uczestniczyć
w lekcjach on-line, ale zgodnie z zaleceniami MEN i KO liczba godzin przy komputerze musi być ograniczona.
3. Nauczyciel wybiera ( o ile to możliwe) zagadnienia zdecydowanie łatwiejsze, by opanowanie treści z podstawy programowej, nie sprawiało uczniom poważnych problemów.
4. Nauczyciel decyduje o metodach komunikacji on-line z uczniami.
Mogą to być:
1. zajęcia prowadzone za pomocą bezpośredniej komunikacji
2. zajęcia prowadzone za pomocą komunikacji mailowej, dziennika elektronicznego
5. Obie metody komunikacji on-line mogą być łączone/mieszane, ale muszą przebiegać
z udziałem nauczyciela w zajęciach on-line. Nauczyciele sprawdzają obecności uczniów, wpisują ns, co oznacza nieobecność usprawiedliwioną z przyczyn szkolnych.
6. Rodzice nadzorują czas korzystania ucznia z urządzeń elektronicznych. Konieczne są przerwy
i odpoczynek od komputera, dlatego część zagadnień uczniowie otrzymują do samodzielnego opracowania w zeszytach lub w inny sposób.
7. Rodzice sprawdzają wiadomości w dzienniku i utrzymują stał kontakt z wychowawcą klasy.
8. Każdy uczeń zobowiązany jest do codziennego (rano przed rozpoczęciem zajęć zdalnych lub godzinach wieczornych) sprawdzania wiadomości w dzienniku elektronicznym, nie tylko przez odczytanie wiadomości mailowej, ale przez zalogowanie się w dzienniku ( czynność ta pozwala wychowawcom sprawdzić czy wiadomość została odczytana przez wszystkich uczniów).
9. Uczniowie oceniani są za zadania wykonane przez nich podczas pracy on-line. Omawiane kształcenie na odległość, planowane jest do 10 kwietnia 2020r (na tę chwilę), czyli na okres około dwóch tygodni , więc ustalenia, co do dalszego oceniania uczniów będziemy na pewno precyzować
Ocenianie i klasyfikowanie podczas zdalnego nauczania w Szkole Podstawowej w Łęgu Tarnowskim
1. Ocenianie w zdalnym nauczaniu powinno uwzględniać trudności w rzeczywistym sprawdzaniu wiedzy, możliwości weryfikacji wykonanych zadań, specyfikę przedmiotu i indywidualną sytuację każdego ucznia uwarunkowaną ograniczeniami w związku z epidemicznym zagrożeniem.
2. W trybie bieżącego oceniania ustala się następujący sposób monitorowania postępów uczniów oraz sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów, w tym również informowania uczniów lub rodziców o postępach ucznia w nauce, a także uzyskanych przez niego ocenach:
3. W ocenianiu należy brać pod uwagę systematyczność , zaangażowanie i poprawność wykonanych zadań.
4. Ocenianie powinno być motywujące do samokształcenia aktywności, sprofilowane na rozwój i pogłębianie wiedzy.
5. Nauczyciel zadaje pracę domową i może ona podlegać ocenie.
6. Każdy uczeń powinien mieć możliwości zdobycia podczas zdalnego nauczania, co najmniej jednej oceny w terminie do 10.04.2020.
7. Jeżeli praca zdalna zostanie przedłużona, każdy uczeń powinien uzyskać wymaganą liczbę ocen do przeprowadzenia klasyfikacji.
8. Nauczyciele informują rodzice uczniów, którzy mają specjalne potrzeby edukacyjne
o dostępnych materiałach i możliwych formach ich realizacji przez ucznia w domu.
9. Nauczyciel informuje uczniów i rodziców o postępach uczniów wpisując ocenę w e-dzienniku.
Klasyfikowanie w zdalnym nauczaniu.
1. Nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne są zobowiązani do poinformowania ucznia i jego rodziców o przewidywanych dla niego rocznych ocenach klasyfikacyjnych,
a wychowawcy klas o przewidywanych rocznych ocenach klasyfikacyjnych zachowania,
w terminie i w formie określonych w statucie szkoły.
2. Uczeń ma prawo do podwyższenia przewidywanej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych i zachowania, zgodnie z warunkami i trybem określonym w statucie szkoły.
3. Nauczyciel ustala roczne oceny klasyfikacyjne w terminie określonym w statucie szkoły.
4. Uczeń, któremu nauczyciel nie ustalił rocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności, ma prawo zdawać egzamin klasyfikacyjny, jeżeli były to usprawiedliwione nieobecności.
W przypadku nieobecności nieusprawiedliwionych, rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na zdawanie przez ucznia tego egzaminu.
5. Uczeń i jego rodzice mają prawo wnosić do dyrektora szkoły zastrzeżenie, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna zajęć edukacyjnych lub roczna ocena zachowania zostały ustalone niezgodnie z przepisami trybu ustalania tych ocen.
6. Uczeń, który w wyniku przeprowadzonej klasyfikacji rocznej uzyskał niedostateczne roczne oceny klasyfikacyjne z nie więcej niż z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych, ma prawo zdawać egzamin poprawkowy.
7. Egzamin klasyfikacyjny poprawkowy, może zostać przeprowadzony w formie zdalnej dostosowanej do warunków psychofizycznych i sprzętowych ucznia w uzgodnieniu z uczniem i rodzicem.
Praca Rady Pedagogicznej
Pomimo czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i braku możliwości zebrania Rady Pedagogicznej nauczyciele będą mogli również w bieżącym roku szkolnym dopełnić ustawowego obowiązku związanego z klasyfikowaniem i promowaniem uczniów, gdyż 25.03.2020 roku wydane zostały przepisy pozwalające na podejmowanie kolegialnych decyzji przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności w tym także w formie obiegowej.
Zarządzenie wchodzi w życie 25.03.2020r.
Informacja Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II dla uczniów, rodziców i nauczycieli w sprawie nauki zdalnej w okresie od 25 marca do 10 kwietnia lub odwołania.
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniemi zwalczaniem COVID-19 Dyrektor informuje:
1. Od 25 marca zajęcia edukacyjne realizujemy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość z wykorzystaniem narzędzi informatycznych.
2. Każdy uczeń zobowiązany jest do realizacji zajęć edukacyjnych z poszczególnych przedmiotów w systemie zdalnym.
3. Zasady komunikacji z uczniami ustalają poszczególni nauczyciele, informują o tym uczniów i rodziców poprzez dziennik elektroniczny mając potwierdzenie tego faktu w dzienniku elektronicznym.
4. W zdalnym nauczaniu wykorzystywana będzie komunikacja poprzez dziennik elektroniczny Vulcan, pocztę elektroniczną , e-podręczniki, platformy edukacyjne, grupy społecznościowe.
5. Materiał edukacyjny zapewnia realizację podstawy programowej zgodnie z dotychczasowym planem zajęć.
6. Nauczyciele będą na bieżąco monitorować postępy uczniów poprzez prace pisemne, zdjęcia przesłane pocztą elektroniczną, rozmowy audio, testy on-line, projekty, prezentacje multimedialne. Nauczyciele będą wpisywać na bieżąco oceny w dzienniku elektronicznym.
7. Rodzice mogą nawiązać kontakt z nauczycielem za pośrednictwem dziennika elektronicznego.
8. W przypadku uczniów kl. I-III szkoły podstawowej nauczyciel będzie informował rodziców o dostępnych materiałach, a także możliwych sposobach i formach ich realizacji przez dziecko w domu.
Dyrektor Szkoły
Bogusław Świątek
Dyrektor Szkoły informuje, że w związku z niestabilną sytuacją edukacyjną w naszym kraju i realną możliwością przedłużenia okresu nauki zdalnej w obliczu zaistniałej sytuacji nauczyciele Naszej Szkoły będą komunikować się z rodzicami i uczniami w szczególności za pomocą dziennika elektronicznego.
Uczniowie będą otrzymywać materiały, zadania i ćwiczenia do wykonania w domu. Proponujemy, aby uczniowie zajmowali się tym w godzinach nauki szkolnej (co nie znaczy według planu lekcji). Zależy nam, aby był to czas wykorzystany na tzw. naukę zdalną z wykorzystaniem komputera - z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny. Liczba i częstotliwość zadań i ćwiczeń zadawanych uczniom dostosowana zostanie do tygodniowego rozkładu zajęć. Uczniowie będą także korzystać z podręczników i zeszytów ćwiczeń, zgodnie z zaleceniami nauczycieli.
W pracy zdalnej uwzględnione będą różne potrzeby edukacyjne nauczycieli i uczniów. Obecna sytuacja wymaga od nas wszystkich pełnej mobilizacji, współpracy i zrozumienia. Bardzo proszę rodziców o wyrozumiałość i cierpliwość, gdyż jest to dla nas wszystkich nowa sytuacja.
W razie pytań i wątpliwości prosimy rodziców o kontakt z wychowawcami klas i Dyrektorem Szkoły poprzez dziennik elektroniczny.
Proszę o współpracę i wsparcie.
Dyrektor Szkoły
Bogusław Świątek
W związku z zaistniałą sytuacją, Dyrektor Szkoły zwraca się z prośba o szczególny nadzór nad rygorystycznym przestrzeganiem przez dzieci i młodzież zasady unikania zbędnych kontaktów z innymi. W trosce o bezpieczeństwo dzieci i własne, należy dopilnować, aby Państwa dzieci nie opuszczały domu bez wyjątkowej i pilnej potrzeby. Czas przerwy w nauce szkolnej, to nie ferie lecz profilaktyczna kwarantanna, zatem wszelkie nieuzasadnione pilną koniecznością wyjścia z domu mogą sprzyjać rozprzestrzenianiu się wirusa. W interesie nas wszystkich jest racjonalne zachowanie i przestrzeganie zasady niewychodzenia z domu oraz nadzorowanie w tym zakresie dzieci i młodzieży. Liczymy na zrozumienie powagi sytuacji i dostosowanie się do zaleceń.
Dzieci uczą rodziców w domu!
W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, ale także na apel Ministra Edukacji Narodowej, a przy tym chcąc zachęcić dzieci do przebywania w domu i naukę, w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" Centrum Rozwoju Lokalnego przygotowało serię materiałów dydaktycznych do wspólnej domowej nauki rodziców i dzieci. W każdą środę i każdy piątek na stronie internetowej www.crl.org.pl będą ukazywać się materiały do pobrania całkowicie za darmo. Zamieszczane lekcje będą obejmować tematykę zdrowego bezpieczeństwa, zdrowego trybu życia, promocji sportu, ekologii czy historii. Zakres tematyczny i liczba lekcji będzie zależna od rozwoju sytuacji i ewentualnej decyzji co do wydłużenia okresu zamknięcia przedszkoli i szkół podstawowych.
Zapraszamy do pobrania pierwszego pakietu materiałów pn. "Jestem bezpiecznym uczeniem, jestem bezpiecznym przedszkolakiem". W paczce znajduje się prezentacja multimedialna oraz 4 zadania do wykonania. By zachęcić wszystkich rodziców i dzieci do wspólnej nauki Centrum Rozwoju Lokalnego informuje, że 17 marca na profilu na Facebooku (facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego) pojawi się konkurs, w którym do wygrania są ciekawe nagrody. By wziąć udział w konkursie będzie trzeba w komentarzu zamieścić zdjęcie/zdjęcia z wykonanymi zadaniami. Szczegółowe informacje o konkursie już we wtorek 17 marca.
Materiały można pobrać pod adresem:
Pilne!!!
W związku z zarządzeniem Premiera RP Mateusza Morawieckiego o zawieszeniu zajęć we wszystkich szkołach w Polsce, Dyrektor Szkoły ogłasza zamknięcie placówki od dnia 16.03. 2020 r. (poniedziałek).
W dniach 12-13.03. 2020 r. (czwartek-piątek) w szkole będą prowadzone zajęcia opiekuńcze dla dzieci, których rodzice nie zdążą zagwarantować na ten czas opieki w domu.
Prosimy na bieżąco śledzić wpisy na stronie internetowej szkoły i szkolnym koncie na FB, gdyż będą tam pojawiać się aktualne informacje dotyczące działalności szkoły.
Informacja MEN:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/zawieszenie-zajec
Uwaga! PILNE!
Komunikat Dyrektora Szkoły Podstawowej w Łęgu Tarnowskim:
W związku z procedurami związanymi z zapobieganiem rozprzestrzeniania się KORONAWIRUSA wszyscy uczniowie, których najbliżsi członkowie rodziny wrócili w ostatnim czasie z zagranicy (z krajów zagrożonych), proszeni są o pozostanie w domach przez najbliższe 2 tygodnie. Proszę o poważne potraktowanie niniejszego komunikatu. Jednocześnie zwracam się z prośbą o wzajemne przekazywanie sobie tej informacji, tak aby dotarła ona do wszystkich zainteresowanych.
DRODZY RODZICE:
Aby uniknąć zarażenia wirusem, pamiętajcie:
W naszej szkole realizowane są projekty dotyczące zdrowego stylu życia takie jak Śniadanie Daje Moc, DOBRZE JEMY, Szkoła na widelcu. Uczniowie klas młodszych na zajęciach przygotowują zdrowe posiłki zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia. Dzieci oprócz smacznego posiłku mają szansę docenić jak przyjemne może być zasiadanie przy jednym stole z koleżankami i kolegami, dlatego chętnie angażują się w podejmowane w szkole akcje. W klasach starszych w ramach przedmiotów przyroda i biologia oraz na godzinach wychowawczych realizujemy tematy związane z piramidą żywieniową. Poprzez wprowadzane działania chcemy przyczynić się do zmiany nawyków żywieniowych wśród uczniów. Dzieci uczą się, że spożywając pokarmy bogate w witaminy oraz inne ważne składniki odżywcze dbają o swoje zdrowie. Przekazujemy uczniom, że „zdrowo” oznacza smacznie i kolorowo, a takie właśnie są własnoręcznie przygotowane posiłki, a nie słodycze i fastfoody.
Powered by aSc EduPage