Klasy I - III także uczestniczą w obchodach Tygodnia Papieskiego
SAMORZĄD UCZNIOWSKI włączył się w obchody Dnia Komisji Edukacji Narodowej
W uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej aktywnie włączył się w tym roku także Samorząd Uczniowski. Pod patronatem opiekunów samorządu, zostały zorganizowane warsztaty kulinarne, na których powstały słodkie muffiny. W warsztatach wzięły udział uczennice kl. VIII b. Dziewczyny miały okazję poznać podstawy pieczenia ciasta oraz sprawić słodką przyjemność tym, którzy na co dzień dbają o ich rozwój intelektualny, fizyczny i społeczny. Zapach ciasta wypełniał całą szkołę. W kolejnym etapie działań Samorząd Uczniowski pięknie udekorował ciasteczka i uroczyście podarował pracownikom szkoły. Wszyscy z przyjemnością próbowali słodkich i eleganckich podarunków, a także podziwiali talenty kulinarne naszych uczennic.
1
Degustujemy papieskie kremówki
- 51
Plakaty promujące dzieło Jana Pawła II - ŚDM
Wyjazd klas młodszych na spektakl do Żabna
W dniu 12.10.2021 klasy II i III były na przedstawieniu teatralnym pt. "Lokomotywa". Gra aktorów z Wrocławia bardzo przypadła uczniom do gustu. Na koniec wszyscy nagrodzili ich gromkimi brawami.
Papieska "Barka" w wykonaniu naszych uczniów
klasa IV klasa V
klasa VI klasa VII klasa VIIIa
klasa 3B
TYDZIEŃ PATRONA - dzień pierwszy
Długo zapowiadany Tydzień Patrona naszej szkoły Ojca Świętego Jana Pawła II już rozpoczęty! W dniu 14.10 br. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, podczas której uczniowie klas V i VI w asyście klasy VIII opowiedzieli o powstaniu Komisji Edukacji Narodowej oraz przybliżyli wszystkim sylwetkę Patrona szkoły. Akademia została przygotowana bardzo profesjonalnie, a okolicznościowe liryczne strofy urozmaiciła ciekawa prezentacja na temat życia Jana Pawła II. Tego dnia nie zabrakło także pięknych życzeń dla nauczycieli i pracowników szkoły zarówno ze strony uczniów, jak i przedstawicieli Rady Rodziców. Akademię w dniu 14.10 wraz z uczniami przygotowały wychowawczynie: p. Agnieszka Skop i Lucyna Skrabacz - Jackowka. O piękną scenografię zatroszczyła się p. Beata Rzenno.
W czasie trwania Tygodnia Papieskiego każda klasa ma możliwoć zebrania punktów za wykonanie rożnych aktywności przybliżających sylwetkę patrona, a pierwszą z nich był udział w akademii uczniów poszczególnych klas. Po przeliczeniu frekwencji na procenty punktacja klas wygląda następująco:
kl 4 - 80p
kl 5 - 90p
kl 6 - 100p
kl 7 - 80p
kl 8a - 90p
kl 8b - 90p
W najbliższym czasie odbędzie się głosownie ogólnoszkolne na najładniejszy plakat zapraszający na Światowe Dni Młodzieży oraz wykonanie pieśni "Barka". Prosimy o zapoznanie sie z tymi pracami na stronie szkoły w czasie weekendu.
Dziś Dzień Komisji Edukacji Narodowej
Z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej całej społeczności szkolnej składamy najlepsze życzenia. Życzymy niezawodnego zdrowia, spełnienia marzeń oraz realizacji zawodowych i osobistych planów. Niech każdy dzień przynosi wiele chwil pięknych i wartych zapamiętania, a otaczający Was ludzie pozwalają odkrywać to, co naprawdę dobre, mądre i piękne. Wszystkiego najlepszego.
Wkrótce rozpoczynamy Tydzień Patrona Ojca Świętego Jana Pawła II w naszej szkole!
14.10 2021r. podczas uroczystej akademii zainaugurujemy w naszej szkole obchody Tygodnia Papieskiego. W programie Tygodnia znajdują się różne formy działań przybliżających społeczności szkolnej sylwetkę Swiętego Jana Pawła II: czytanie tekstów papieskich, przybliżenie papieskiego dzieła Światowych Dni Młodzieży, okolicznościowe konkursy, szkolne podchody w poszukiwanie złotych mysli Patrona, rajd "Śladami Papieża", słodki tydzień z kremówką, śpiew okolicznościowych pieśni i ogólne połączenie nauki z.... zabawą, a nawet z rywalizacją międzyklasową! W ramach bowiem przygotowywania przez klasy poszczególnych zadań, uczniowie otrzymywać będą punkty, które pozwolą wyłonić na koniec klasę najbardzij zaangażowaną w Tydzień Patrona. Dla najwytrwalszych została ufundowana nagroda łacząca się tematycznie z przesłaniem Tygodnia. Zakończeniem Tygodnia Papieskiego będzie dzień 22.10, dzień wolny od zajęć edukacyjnych, na korzyść uczestnictwa we mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Różańcowe Łęg Zamoście.
Zachęcamy do odwiedzania naszej strony oraz FB celem śledzenia aktualnych fotorelacji z poszczególnych działań uczniów.
Konkurs plastyczny
WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO "Krajobraz nad Dunajcem"
Za nami Europejski Dzień Języków. Było niesamowicie!
- 5
Z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych nasza szkoła stała się na jeden dzień miejscem, gdzie mogliśmy się przenieść w różne zakątki Europy. A wszystko dzięki uczniom klas 4-8, którzy po wcześniejszym wylosowaniu jednego z krajów europejskich zamienili swoje klasy w miejsca, gdzie można było poczuć klimat danego kraju. Już sam ubiór uczniów zdradzał kraj, który prezentowali. W szkole zapachniało włoską kuchnią, można było poczęstować się ciasteczkami z austriacką flagą, zobaczyć irlandzkie elfy. Tego dnia nasze zwykłe dzień dobry zamieniło się na Buenos Dias, buongiorno, god morgon. Było bardzo wesoło i kolorowo. Dzięki przygotowaniom do obchodów Dnia Języków Obcych uczniowie zdobyli wiele ciekawych informacji na temat krajów i języków, a także pokazali jak świetnie potrafią współpracować jako zespoły klasowe.
Wspólna zabawa i poszerzanie wiedzy o krajach europejskich przybrało formę zmagań konkursowych. Jury konkursowe oceniło wystrój sal lekcyjnych oraz oryginalność rozwiązań, a także wkład pracy i zaangażowanie poszczególnych klas w obchody EDJ. Oto ostateczne wyniki:
I miesjce klasa VIII b - 22 pkt
II miesjce klasa VII - 21 pkt
III miesjce klasa VIII a - 20 pkt
IV miesjce klasa IV - 18 pkt
V miesjce klasa V - 15 pkt
VI miesjce klasa VI - 13 pkt
Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę i liczymy,
że kraje europejskie kryją przed Wami nieliczne już tajemnice!
Uczniowie naszej szkoły beneficjentami projektu "Odkrywam Małopolskę"
- 8
W dniu 28 września br. 45 uczniów z klas IV – VI z naszej szkoły wzięło udział w jednodniowej wycieczce do Ojcowa zorganizowanej w ramach projektu pn. „Odkrywam Małopolskę” finansowanego z budżetu Województwa Małopolskiego gminom z terenu Małopolski w ramach programu wsparcia turystyki szkolnej. Wspomniany projekt, promujący dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze naszego regionu, realizowany jest przez Województwo Małopolskie a dedykowany dzieciom i młodzieży uczęszczającej do szkół podstawowych. Wysokie wsparcie finansowe zapewnione przez Województwo Małopolskie umożliwia udział w tym przedsięwzięciu także uczniom pochodzącym z mniej zamożnych rodzin, co jest ważnym założeniem całego projektu.
Dla naszej szkolnej społeczności wybór miejsca wycieczki nie był wcale łatwy i oczywisty. Małopolska bowiem oferuje tak bogaty wachlarz atrakcji turystycznych, że konieczne było przyjęcie pewnych kryteriów, które pomogły w podjęciu ostatecznej decyzji. Za organizacją wycieczki do Ojcowa przemawiało kilka czynników, z których najważniejsze to niezliczone walory historyczne, przyrodnicze i geograficzne tego miejsca.
Wyjątkowo piękna pogoda, bardzo zajmujące i barwne opowieści przewodnika oraz dobrze przemyślana trasa wycieczki sprzyjały poznawaniu przez młodzież kolejnych atrakcji oraz legend i faktów związanych z Ojcowem i Ojcowskim Parkiem Narodowym. Na trasie zwiedzania znalazły się Zamek w Pieskowej Skale, Maczuga Herkulesa, Brama Krakowska, Źródełko Miłości oraz Jaskinia Wierzchowska, która wzbudziła chyba największe emocje. Prawie godzinny spacer po jaskini dostarczył tak wielu przeżyć, że długo po jej opuszczeniu nie milkły rozmowy na temat widzianych tam nietoperzy, stalagmitów, stalaktytów oraz Sali z Kotłami czy Sali Człowieka Pierwotnego.
Udział w wycieczce był dla naszych uczniów nie tylko okazją do poszerzenia swojej wiedzy o Małopolsce, ale w szczególności wiedzy o Ojcowie i okolicznych atrakcjach. Sprzyjał on również integracji i nawiązywaniu relacji rówieśniczych nieco nadwerężonych po dłuższym czasie nauki zdalnej oraz promowaniu aktywnych form spędzania czasu wolnego, które są doskonałą alternatywą dla biernego wpatrywania się w ekran laptopa czy smartfona.
Zdaniem dyrektora naszej szkoły pani mgr Danuty Skrabacz-Tempka warto podejmować trud ubiegania się o środki zewnętrzne, gdyż wysiłek w to włożony zawsze procentuje – służy wielostronnemu rozwojowi dzieci i młodzieży, przynosi radość i wypoczynek, a przede wszystkim wychowuje oraz motywuje do dalszego poznawania swojego regionu i kraju, co jest oczywiste i niezbędne z punktu widzenia zadań współczesnej szkoły.
16
Sadzimy drzewa i dbamy o czyste powietrze.
Rozpoczęcie nauki w szkole to niemałe przeżycie dla każdego dziecka. Aby podkreślić ten doniosły moment, uczniowie klasy 1 wraz z wychowawczynią postanowili zasadzić obok boiska szkolnego pamiątkowe drzewo. Podarowany buk przez rodziców Kacpra Szegdy będzie na pewno piękną ozdobą terenu. Klasa 1 będzie podlewać i obserwować przez 8 kolejnych lat jak rośnie. Mamy nadzieję, że kiedyś jako dorośli absolwenci tej szkoły, z łezką w oku, wspomną pod tym drzewem wspaniałe, szkolne lata.
2
Dzień Chłopaka AD 2021
Dnia 30 września br. został zorganizowany w naszej szkole Dzień Chłopaka. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował dla męskiej części naszej społeczności słodki poczęstunek. Dodatkowo każdy chłopiec otrzymał naklejkę z napisem „Super Chłopak”, którą dumnie nosił na ubraniu przez cały dzień.
Miła niespodzianka zorganizowana przez samorząd bardzo pozytywnie wpłynęła na atmosferę w klasach, dzięki czemu to był naprawdę mile spędzony dzień. I już nie możemy doczekać się następnego takiego święta.
Z okazji Dnia Chłopaka wszystkim uczniom składamy najlepsze życzenia: wiele uśmiechów, a mało złości, jak najmniej smutków, dużo radości!
Uczniowie klasy IV wzięli udział w warsztatach literacko-plastycznych
W dniu 27.09. br. uczniowie klasy klasy IV uczestniczyli w rozwijających kreatywność warsztatach plastyczno-literackich pn. „Zalipiańskie kwiaty wyobraźni”, które odbyły się w Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie filia Łęg Tarnowski. Wspomniane warsztaty odbyły się w ramach dużego projektu „II Żabnieńskie spotkania z literaturą - wokół Tadeusza Nowaka” finansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, które pochodzą Funduszu Promocji Kultury. W czasie bardzo zajmującego spotkania prowadzonego przez malarki z Domu Malarek w Zalipiu czwartoklasiści poznali teksty nawiązujące do literatury ludowej oraz wykonali prace plastyczne z wykorzystaniem elementów sztuki ludowej. Dla dzieci była to ciekawa lekcja o Małej Ojczyźnie, która, dając możliwość plastycznej ekspresji, sprzyjała także poznawaniu walorów lokalnego folkloru.
Patronat honorowy nad projektem objęła Burmistrz Żabna Marta Herduś.
Ogłoszenie
Wycieczka klasy 1
W środę 15 września, klasa pierwsza w ramach programu „Dzieciaki Sadzeniaki” wyjechała na warsztaty ogrodnicze do Leroy Merlin w Tarnowie. Pierwszaki pod nadzorem pań prowadzących posadziły piękne rośliny, każdy uczeń w swojej doniczce. Dzieci zapoznały się z zasadami sadzenia i pielęgnacji roślin oraz ich wpływu na czystość powietrza. Dzieciaki Sadzeniaki zwiedziły ten ogromny market, poznały różne ciekawe rośliny. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał piękny dyplom, pamiątki i słodkości.
Następnie pierwszaki odwiedziły Ochotniczą Straż Pożarną. Panowie strażacy pokazali piękne strażackie samochody i objaśnili na czym polega ich trudna praca. Wycieczka dostarczyła pierwszakom wiele frajdy i radości.
Zebranie z rodzicami
Dyrektor Szkoły informuje, że zebranie wychowawców z rodzicami uczniów wszystkich klas odbędzie się w poniedziałek 13.09 2021r. o 16.30. Z uwagi na konieczność stosowania się do zasad reżimu sanitarnego, zebrania odbędą się w salach lekcyjnych i w dystansie. Rodzice proszeni są o założenie maseczek oraz dezynfekcję rąk podczas wchodzenia do budynku szkoły.
Informacja dla rodziców nt. szczepień przeciwko COVID-19 dla dzieci i młodzieży
Informujemy, iż w linkach poniżej znależć można szczegółowe informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dla dzieci i młodzieży w wieku 12-18 lat. Rodziców naszych uczniów prosimy o dokładne zapoznanie się z tymi materiałami, gdyż uławi to podjęcie racjonalnej decyzji. Jednocześnie informujemy, iż w ostatnim linku znajduje się deklaracja na szczepienia.
Organizacja_szczepien_____informacja_dla_dyrektorow_szkol_i_placowek_-_materialy_infomacyjne.pdf
Informacja
Szanowni Państwo,
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwa tylko do 30 września br.
Udział w spisie jest obowiązkowy, a odmowa udziału może skutkować nałożeniem kary grzywny.
Obowiązkową i najwygodniejszą metodą udziału w spisie jest samospis internetowy – na stronie internetowej spis.gov.pl należy zalogować się do aplikacji i wypełnić formularz spisowy.
Osoby, które nie mają dostępu do Internetu, mogą spisać się samodzielnie:
- korzystając z punktów spisowych przygotowanych w urzędzie statystycznym lub miejscowym urzędzie gminy/miasta;
- dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu 22 279 99 99 od poniedziałku do soboty od 8.00 do 18.00 (od dnia 13 września br. do końca trwania spisu tj. 30 września br. infolinia będzie czynna w godzinach od 8.00 do 20.00).
Z osobami, które nie spiszą się samodzielnie, będą kontaktować się rachmistrzowie spisowi – telefonicznie (z numerów 22 828 88 88 lub 22 279 99 99) lub bezpośrednio. Przypominamy, że zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem.
Udział w spisie to nasz ustawowy obowiązek – nie odkładajmy go na ostatnią chwilę.
Spiszmy się, bo Liczymy się dla Polski!
Archiwum Aktualności