Zasady ogólne
1. Podstawowym narzędziem pracy i komunikacji z uczniami i rodzicami pozostaje dziennik elektroniczny.
2. Plan zajęć dydaktycznych został zmodyfikowany, tak aby uczniowie mogli uczestniczyć
w lekcjach on-line, ale zgodnie z zaleceniami MEN i KO liczba godzin przy komputerze musi być ograniczona.
3. Nauczyciel wybiera ( o ile to możliwe) zagadnienia zdecydowanie łatwiejsze, by opanowanie treści z podstawy programowej, nie sprawiało uczniom poważnych problemów.
4. Nauczyciel decyduje o metodach komunikacji on-line z uczniami.
Mogą to być:
1. zajęcia prowadzone za pomocą bezpośredniej komunikacji
2. zajęcia prowadzone za pomocą komunikacji mailowej, dziennika elektronicznego
5. Obie metody komunikacji on-line mogą być łączone/mieszane, ale muszą przebiegać
z udziałem nauczyciela w zajęciach on-line. Nauczyciele sprawdzają obecności uczniów, wpisują ns, co oznacza nieobecność usprawiedliwioną z przyczyn szkolnych.
6. Rodzice nadzorują czas korzystania ucznia z urządzeń elektronicznych. Konieczne są przerwy
i odpoczynek od komputera, dlatego część zagadnień uczniowie otrzymują do samodzielnego opracowania w zeszytach lub w inny sposób.
7. Rodzice sprawdzają wiadomości w dzienniku i utrzymują stał kontakt z wychowawcą klasy.
8. Każdy uczeń zobowiązany jest do codziennego (rano przed rozpoczęciem zajęć zdalnych lub godzinach wieczornych) sprawdzania wiadomości w dzienniku elektronicznym, nie tylko przez odczytanie wiadomości mailowej, ale przez zalogowanie się w dzienniku ( czynność ta pozwala wychowawcom sprawdzić czy wiadomość została odczytana przez wszystkich uczniów).
9. Uczniowie oceniani są za zadania wykonane przez nich podczas pracy on-line. Omawiane kształcenie na odległość, planowane jest do 10 kwietnia 2020r (na tę chwilę), czyli na okres około dwóch tygodni , więc ustalenia, co do dalszego oceniania uczniów będziemy na pewno precyzować
Ocenianie i klasyfikowanie podczas zdalnego nauczania w Szkole Podstawowej w Łęgu Tarnowskim
1. Ocenianie w zdalnym nauczaniu powinno uwzględniać trudności w rzeczywistym sprawdzaniu wiedzy, możliwości weryfikacji wykonanych zadań, specyfikę przedmiotu i indywidualną sytuację każdego ucznia uwarunkowaną ograniczeniami w związku z epidemicznym zagrożeniem.
2. W trybie bieżącego oceniania ustala się następujący sposób monitorowania postępów uczniów oraz sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów, w tym również informowania uczniów lub rodziców o postępach ucznia w nauce, a także uzyskanych przez niego ocenach:
3. W ocenianiu należy brać pod uwagę systematyczność , zaangażowanie i poprawność wykonanych zadań.
4. Ocenianie powinno być motywujące do samokształcenia aktywności, sprofilowane na rozwój i pogłębianie wiedzy.
5. Nauczyciel zadaje pracę domową i może ona podlegać ocenie.
6. Każdy uczeń powinien mieć możliwości zdobycia podczas zdalnego nauczania, co najmniej jednej oceny w terminie do 10.04.2020.
7. Jeżeli praca zdalna zostanie przedłużona, każdy uczeń powinien uzyskać wymaganą liczbę ocen do przeprowadzenia klasyfikacji.
8. Nauczyciele informują rodzice uczniów, którzy mają specjalne potrzeby edukacyjne
o dostępnych materiałach i możliwych formach ich realizacji przez ucznia w domu.
9. Nauczyciel informuje uczniów i rodziców o postępach uczniów wpisując ocenę w e-dzienniku.
Klasyfikowanie w zdalnym nauczaniu.
1. Nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne są zobowiązani do poinformowania ucznia i jego rodziców o przewidywanych dla niego rocznych ocenach klasyfikacyjnych,
a wychowawcy klas o przewidywanych rocznych ocenach klasyfikacyjnych zachowania,
w terminie i w formie określonych w statucie szkoły.
2. Uczeń ma prawo do podwyższenia przewidywanej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych i zachowania, zgodnie z warunkami i trybem określonym w statucie szkoły.
3. Nauczyciel ustala roczne oceny klasyfikacyjne w terminie określonym w statucie szkoły.
4. Uczeń, któremu nauczyciel nie ustalił rocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności, ma prawo zdawać egzamin klasyfikacyjny, jeżeli były to usprawiedliwione nieobecności.
W przypadku nieobecności nieusprawiedliwionych, rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na zdawanie przez ucznia tego egzaminu.
5. Uczeń i jego rodzice mają prawo wnosić do dyrektora szkoły zastrzeżenie, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna zajęć edukacyjnych lub roczna ocena zachowania zostały ustalone niezgodnie z przepisami trybu ustalania tych ocen.
6. Uczeń, który w wyniku przeprowadzonej klasyfikacji rocznej uzyskał niedostateczne roczne oceny klasyfikacyjne z nie więcej niż z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych, ma prawo zdawać egzamin poprawkowy.
7. Egzamin klasyfikacyjny poprawkowy, może zostać przeprowadzony w formie zdalnej dostosowanej do warunków psychofizycznych i sprzętowych ucznia w uzgodnieniu z uczniem i rodzicem.
Praca Rady Pedagogicznej
Pomimo czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i braku możliwości zebrania Rady Pedagogicznej nauczyciele będą mogli również w bieżącym roku szkolnym dopełnić ustawowego obowiązku związanego z klasyfikowaniem i promowaniem uczniów, gdyż 25.03.2020 roku wydane zostały przepisy pozwalające na podejmowanie kolegialnych decyzji przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności w tym także w formie obiegowej.
Zarządzenie wchodzi w życie 25.03.2020r.