• Realizacja „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025”

• SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI  DZIAŁAŃ W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0 NA LATA 2021-25 W SZKOLE PODSTAWOWEI IM. JANA PAWŁA II W ŁĘGU TARNOWSKIM

W bieżącym roku biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej im. Ojca Św. Jana Pawła II w Łęgu Tarnowskim otrzymała 15000 zł. wsparcia finansowego w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3. Otrzymane środki finansowe zgodnie z celem programu zostały przeznaczone na zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej, w tym również lektur szkolnych, realizację działań promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży oraz zakup sprzętu komputerowego i drukarki wielofunkcyjnej, przeznaczonych do pracy nauczyciela bibliotekarza. W związku z tym cała społeczność szkolna, we współpracy z biblioteką szkolną realizowała różnego rodzaju projekty, które przyczyniły się do większego zainteresowania uczniów książką. Jednym z nich był projekt „Z książką przez pokolenia”, podczas którego uczniowie najpierw przeprowadzali wywiady wśród swoich rodziców, dziadków, pradziadków oraz innych członków starszych pokoleń na temat ulubionych książek z czasów ich dzieciństwa i młodości oraz pierwszych doświadczeń z książką i biblioteką. Następnie uczniowie na lekcjach wychowawczych dzielili się zdobytą podczas wywiadów wiedzą ze swoimi rówieśnikami i nauczycielami oraz dokumentowali te wiadomości na gazetce klasowej. Drugim etapem projektu był konkurs plastyczny pt.:”Moja ulubiona książka”, który miał na celu zaprezentowanie ciekawych książek chętnie czytanych przez dzieci i młodzież szkolną.  Kolejny projekt pt.: „Książka moim przyjacielem” miał na celu ukazanie wartości płynących z czytania książek. W ramach tego projektu uczniowie poznawali wartości płynące z czytania książek m.in. poprzez internetowe lub realne spotkania autorskie, prezentacje multimedialne, gazetki ścienne oraz rozmowy z nauczycielami. Finałem akcji było wykonanie plakatu promującego czytanie książek i ich wartości. Inną formą kontaktu z literaturą dla dzieci były przedstawienia teatrzyku kamishibai. który cieszy się ogromną popularnością szczególnie wśród najmłodszych czytelników. Teatrzyk Kmishibai jest światem baśni, legend i krótkich opowiadań zamkniętym w małej drewnianej skrzynce. To japońska forma opowiadania dużych ilustracji, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę wzorowaną na teatrzykach marionetkowych. Poza tym w bibliotece na przerwach i po lekcjach aktywnie działa „Klub czytelnika”, w ramach którego uczniowie czytają i rozmawiają, często w obecności pani pedagog i psycholog na temat czytanych książek, próbują utożsamiać się z ich bohaterami lub starają się znaleźć rozwiązanie z trudnej sytuacji występującej w czytanej lekturze. Inną formą spotkań czytelniczych jest projekt „Czytanie na dywanie”, podczas którego uczniowie klas 1-3 słuchają czytanych przez nauczycieli lub innych uczniów fragmentów wybranych z biblioteki szkolnej książek. Często po takiej lekturze dzieci chcą poznać całość czytanej książki,  dzięki czemu chętniej wypożyczają te książki.
          Dzięki udziałowi w projektach NPRCz  cała społeczność szkolna zaangażowała się w wyżej wymienione akcje i konkursy, przez co uczniowie, zwłaszcza ci najmłodsi częściej sięgnęli po książkę, a środki finansowe przeznaczone na zakup książek i wyposażenia biblioteki szkolnej w nowoczesny sprzęt przyczyniły się do wzbogacenia księgozbioru biblioteki szkolnej w nowości czytelnicze, uzupełnienia lektur szkolnych oraz ciekawszą promocję czytelnictwa w czasach, kiedy przewaga elektronicznych mediów nad tradycyjną książką stała się dominująca. Program będzie kontynuowany do końca roku szkolnego, a niektóre działania również w kolejnych latach.

Konkursy czytelniczo-plastyczne:
          1. Konkurs na gazetkę klasową pt.: "Z książką przez pokolenia". Kl.4-8
          2. Konkurs: „Książka moim przyjacielem” (na najciekawszy plakat promujący wartości wynikające z czytania książek). Kl. 4-8
          3. Konkurs ”Moja ulubiona książka” przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwsza kategoria  kl. 1-3, druga 4-8.

4. Konkurs recytatorski "W świecie wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima" dla klas 1-3.