• Dla rodziców- zalety czytania

•    DRODZY RODZICE!

Codzienne czytanie dziecku na głos – co potwierdzają badania, a także obserwacje czytających rodzin, przedszkoli i szkół:

1. zaspokaja najważniejsze potrzeby emocjonalne dziecka - miłości, uwagi, stymulacji itp.

2. buduje mocną więź pomiędzy czytającym dorosłym i dzieckiem

3. wspiera rozwój psychiczny dziecka,

4. wzmacnia jego poczucie własnej wartości

5. uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu

6. przygotowuje do sprawnego samodzielnego czytania i pisania

7. uczy samodzielnego myślenia: logicznego, przyczynowo-skutkowego, krytycznego

8. rozwija wyobraźnię

9. poprawia koncentrację, wycisza i uspokaja
          10. ćwiczy pamięć

11. przynosi ogromną wiedzę ogólną

12. ułatwia naukę i pomaga odnieść sukces w szkole

13. uczy dziecko wartości i odróżniania dobra od zła, rozwija wrażliwość moralną

14. rozwija poczucie humoru

15. jest znakomitą rozrywką

16. zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputera

17. jest zdrową ucieczka od nudy, niepowodzeń i problemów

18. chroni dziecko przed zagrożeniami ze strony kultury masowej

19. jest profilaktyką działań aspołecznych

20. kształtuje na całe życie nawyk czytania i zdobywania wiedzy.

Wpływ czytelnictwa na rozwój osobowości

dzieci i młodzieży

Stajemy się społeczeństwem, które coraz mniej czyta. Fakt ten spowodowany jest dominacją, telewizji i innych mediów elektronicznych zastępujących czytanie. Według ostatnich badań 42% Polaków deklaruje brak zainteresowania książką. Wyniki te są niepokojące, ponieważ człowiek wychowany tylko przez „szklany ekran” funkcjonuje zupełnie inaczej niż ten, który czyta książki. Dlaczego? Ponieważ czytanie bardzo pozytywnie wpływa na rozwój człowieka.

Czytelnictwo to ważna sfera w życiu dzieci, młodzieży, ludzi dorosłych. Rozwija wrażliwość estetyczną, wpływa na rozwój intelektualny, kształtuje wyobraźnię i postawę twórczą, rozwija życie emocjonalne, ma bardzo duże znaczenie w dziedzinie wychowania społecznego. Czytanie uczy myślenia, pobudza wyobraźnię. Telewizja nie pozwala nam na samodzielne myślenie. Niczego nie musimy sobie wyobrażać. Czytając mamy dużo więcej możliwości i swobody. Dobra książka porusza i ożywia umysł oraz wyrabia cierpliwość.

Niestety stale spada wśród Polaków poziom czytelnictwa, a rozumienie czytanego tekstu przez dzieci i młodzież jest niewystarczające. Widać to przede wszystkim na egzaminach z języka polskiego.

Nie ulega wątpliwości, że kontakt z książką dostarcza wiedzy o świecie i ludziach, kształtuje właściwą hierarchię wartości. Należy więc wybierać książki ciekawe i wartościowe, takie, które wzruszają, bawią i przygotowują dzieci i młodzież do dorosłego życia.

Dodatkowo, książka może stać się płaszczyzną kontaktu między młodzieżą a dorosłym. Podczas wspólnego czytania o pewnych problemach, sytuacjach, bohaterach, może dojść do współodczuwania, wspólnej zabawy, a nawet do wspólnego rozwiązywania problemów. Książka jest sprzymierzeńcem dorosłych, bo może stanowić pretekst do rozmów, a dyskusje o przeczytanych książkach to najprzyjemniejsze, najciekawsze rozmowy dzieci z rodzicami. Czytanie książek może być łatwym, mądrym, dostępnym sposobem budowania silnej więzi rodzinnej, budowania autorytetu rodzica.

Powinniśmy więc utwierdzać dzieci i młodzież w przekonaniu, że czytanie jest mobilizujące, pożądane i mądre – z pewnością przyniesie im dużo pożytku, a korzyści wynikające z czytania pozwolą na osiąganie lepszych wyników w szkole.

Czytajmy więc i zachęcajmy młodzież do czytania, bo jak powiedziała noblistka  Wisława Szymborska:  „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Literatura:

1. Jakubowicz A., Lenartowska K., Plenkiewicz M., Czytanie w początkowych latach edukacji. Bydgoszcz 1999.

2. Truskolaska J., Wychować miłośnika książki czyli czytelnictwo i okolice. Tychy 2007.

Polecamy również ciekawe prezentacje na ten temat:

Jak_(i_dlaczego)_zachęcić_dzieci_do_czytania?_-_poradnik_dla_rodziców.pdf

Wpływ_czytania_na_rozwój_dzieci_i_młodzieży.pptx