• Realizacja „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020” PRIORYTET 3

• Od lat w naszej szkole realizowane są działania, które służą rozwijaniu zainteresowań czytelniczych uczniów oraz kształtowaniu kompetentnych i twórczych postaw czytelniczych wśród dzieci i młodzieży. Pomocą w doskonaleniu tych procesów jest dobrze wyposażona biblioteka szkolna. W związku z tym nasza szkoła ubiegała się o przyznanie dotacji  finansowych w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020” PRIORYTET 3: ROZWIJANIE ZAINTERESOWAŃ UCZNIÓW PRZEZ PROMOWANIE I WSPIERANIE  ROZWOJU CZYTELNICTWA WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY, W TYM  ZAKUP NOWOŚCI WYDAWNICZYCH.

W roku szkolnym 2018/19 udało nam się zakwalifikować do Programu i w sierpniu 2019r. szkoła otrzymała znaczące środki finansowe na realizację Programu, którego głównym celem jest wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów oraz uatrakcyjnienie księgozbioru biblioteki szkolnej poprzez zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami), w szczególności lektur szkolnych. W ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” możliwy jest także zakup pozycji będących wznowieniami cenionych książek dla dzieci i młodzieży, beletrystyki oraz pozycji popularnonaukowych.

Łącznie na ten cel biblioteka otrzymała 15 000 zł. (80% środków pochodzi z budżetu państwa, a 20% jest dofinansowane przez Organ prowadzący szkoły).

We wrześniu 2019r., po konsultacjach z uczniami, nauczycielami, rodzicami, bibliotekami publicznymi i pedagogicznymi, przystąpiliśmy do zakupu zaproponowanych książek. Na przełomie września i października otrzymaliśmy już większość zamówień. Jest to liczba książek dochodząca do 1000 egzemplarzy, a po otrzymaniu całego zamówienia przekroczy tą liczbę. Większość zakupionych książek stanowią lektury szkolne z nowej podstawy programowej, które zostały zakupione w liczbie ok. 20 egz. każda, aby uczniowie naszej szkoły mieli łatwy dostęp do lektur w bibliotece szkolnej. Poza tym zakupionych zostało wiele nowości czytelniczych dla dzieci i młodzieży, które często były ich propozycjami zakupu.

Warunkiem otrzymania dotacji w ramach Programu było zapewnienie zrealizowania przez szkołę kilku wymagań, do których należą m.in.:

• współpraca pomiędzy szkołą, a biblioteką publiczną lub pedagogiczną, obejmująca planowanie zakupów książek oraz wymianę informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo,
          • zorganizowanie, w czasie roku szkolnego, co najmniej jednego wydarzenia promującego czytelnictwo,
          • uwzględnienie tematyki wpływu czytelnictwa na rozwój dzieci i młodzieży podczas zorganizowanego przez szkołę co najmniej jednego spotkania z rodzicami,
          • zrealizowanie co najmniej jednego projektu na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej,
          • dostosowanie organizacji pracy biblioteki szkolnej do potrzeb uczniów, w szczególności poprzez umożliwienie im wypożyczania książek również na okres ferii zimowych i letnich.

Czytanie jako umiejętność rozumienia, wykorzystywania i refleksyjnego przetwarzania tekstów, w tym tekstów kultury, to jedna z najważniejszych umiejętności  zdobywanych przez ucznia w procesie kształcenia. Ważne jest, aby zainteresować ucznia czytaniem na każdym etapie edukacji. Każdy uczeń powinien mieć łatwy dostęp do książek, które go zainteresują, wciągną, zaintrygują. Jest to jeden z najbardziej skutecznych sposobów rozwijania u dziecka zainteresowań, kompetencji czytania ze zrozumieniem oraz kształtowania u niego nawyku czytania i spowodowania, aby sięgało po książki również w dorosłym życiu.

Zapraszamy więc wszystkich Uczniów, a także Rodziców do odwiedzania biblioteki szkolnej i wspólnego bądź indywidualnego czytania książek.

(Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 października 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocje i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych (Dz.U. poz. 1667) oraz Uchwały nr 180/2015 Rady Ministrów z dnia 6 października 2015 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.)