• OPIS DZIAŁAŃ

        • „Laboratoria przyszłości” to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Głównym jej celem jest  stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, bezpośrednio angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu swoich talentów i  zainteresowań. Uczniowie poprzez naukę i zabawę będą mogli rozwijać swoją kreatywność, logiczne myślenie, koncentrację, spostrzegawczość, a także wyciągać wnioski z przeprowadzanych eksperymentów i podejmowanych działań praktycznych. 

          Dzięki przyznanym funduszom w ramach wspomnianego programu dla uczniów naszej szkoły zakupione zostały m.in. drukarka 3D z pakietem filamentów i oprogramowaniem, kamera przenośna cyfrowa Sony, statyw do aparatu i kamery, zestaw oświetleniowy, lampa  ze statywem, Green Screen mobilny, mikrofony, aparat fotograficzny Sony, mikrokontroler UNO Starter Kit, stacja lutownicza, robot Photon EDU - pakiet rozszerzony, LEGO® Education SPIKE™ Prime - zestaw rozszerzający, mikroskopy DELTA 300 z kamerą, mikroskopy Delta 100, okulary ClassVR i kostki  ClassVR, klocki mini Waffle z kartami, klocki Clicformers, zestaw mebli do przechowywania.

          Wszystkim staraniom o pozyskanie funduszy z rządowego programu „Laboratoria Przyszłości” towarzyszyła świadomość potrzeby i konieczności wykorzystania w procesie nauczania - uczenia się najnowocześniejszych środków dydaktycznych, co służyć powinno organizowaniu tego procesu w sposób zajmujący i atrakcyjny, a tym samym sprzyjać poszerzaniu wiedzy uczniów o świecie i jego licznych tajnikach.

           

          • WRZESIEŃ

          • Obserwacje mikroskopowe, w tym również przeprowadzane na mikroskopie wyposażonym w specjalną kamerę.

          • PAŹDZIERNIK

          • Październik to kolejny miesiąc korzystania przez uczniów naszej szkoły z pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach rządowego programu "Laboratoria przyszłości". W tym miesiącu uczniowie kontynuowali zajęcia ze sprzętami już poznanymi, ale też poznawali nowe. Klasy młodsze obserwowały zjawiska pogodowe odczytując dane ze stacji pogody, lekcje biologii obfitowały w obserwacje mikroskopowe, w tym również przeprowadzane na mikroskopie wyposażonym w specjalną kamerę. Szkolne akademie zostały uwiecznione przez nową kamerę i aparat fotograficzny, a właściwe nagłośnienie zapewnił nowy sprzęt nagłośnieniowy. Dzieci uczyły się kodowania porzez zabawę z robotami, nie zabrakło również zabaw z klockami lego. Realizując program profilaktyczny, który w bieżącym miesiącu powiązany był ze zdrowym odżywianiem, nauczyciele przygotowywali z dziećmi zdrowe przekąski używając sprzętu kuchennego zakupionego w programie "Laboratoria Przyszłości".

             

             

             

          • LISTOPAD

          • W listopadzie uczniowie naszej szkoły wzorem poprzednich miesięcy roku szkolnego korzystali na lekcjach z pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach rządowego programu "Laboratoria przyszłości". W tym miesiącu uczniowie kontynuowali zajęcia ze sprzętami już poznanymi, ale też poznawali nowe. Klasy młodsze obserwowały zjawiska pogodowe odczytując dane ze stacji pogody, lekcje fizyki obfitowały w obserwowanie zjawisk z uzyciem zestawów elektrostatycznych. Szkolne akademie zostały uwiecznione przez nową kamerę i aparat fotograficzny, a właściwe brzmienie wypowiedzi  zapewnił nowy sprzęt nagłośnieniowy. Na lekcjach plastyki poznawano zalety wykorzystania nowej lampy i green screen do artystycznego przedstawienia otaczającego świata. Klasy starsze używały kamery i green screen do nagrywania scenek rodzajowych na lekcjach języków obcych oraz mini spektakli na lekcjach języka polskiego. Dzieci uczyły się kodowania porzez zabawę z robotami, nie zabrakło również zabaw z klockami lego zarówno podczas lekcji języków obcych, jak i na zajeciach świetlicowych. Uczestnicząc w szkolnym przedsięwzięciu "Listopad miesiącem profilaktyki" uczniowie przygotowywali zdrowe śniadania, prezentowali scenki profilaktyczne, nagrywali ułożone przez siebie piosenki profilaktyczne, przygotowywali prezentacje i rozwiązywali zadania z użyciem sprzętów kuchennych, nagłośnieniowych i multimedialnych zakupionych w programie "Laboratoria Przyszłości".

            #LaboratoriaPrzyszłości

             

          • GRUDZIEŃ

          • Uczniowie klas IV, V oraz VI projektowali I budowali pojazdy z klocków lego/education. 

            Uczniowie klasy IV w ramach lekcji muzyki wykorzystując klocki wykonywali "instrumenty" muzyczne. Wykorzystali różne zestawy klocków. Powstał saksofon, gitary, trójkąt, harmonijka ustna, trąbka, bębenek. Uczniowie zaprezentowali się jako orkiestra. Uruchomiony został Photon Robot. Programowana była trasa, dźwięki i kolory. Każde dziecko mogło spróbować, jak działa taki robocik. Naprawdę się działo!

            Uczniowie klas V, VII i VIII wykorzystując drukarkę 3D zaprojektowali, a następnie wydrukowali piękną trójwymiarową choinkę oraz ozdoby choinkowe.

            #LaboratoriaPrzyszłości

             

          • STYCZEŃ

          • W styczniu minęło pół roku odkąd uczniowie naszej szkoły korzystają z pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach rządowego programu "Laboratoria przyszłości". W tym miesiącu uczniowie kontynuowali zajęcia ze sprzętami już poznanymi, ale też poznawali nowe.  Klasy młodsze obserwowały zjawiska pogodowe odczytując dane ze stacji pogody, używano drukarki 3D do zaprojektowania i wykonania pomocy dydaktycznych, lekcje fizyki obfitowały w obserwowanie zjawisk z użyciem zestawów elektrostatycznych oraz taśm mierniczych. Na matematyce budowano bryły geometryczne z klocków w różnych skalach  i obliczano ich pola powierzchni. Zajęcia językowe uwieczniono przez nową kamerę i aparat fotograficzny, a właściwe brzmienie wypowiedzi  zapewnił nowy sprzęt nagłośnieniowy. Na lekcjach chemii używano również sprzętu fotograficznego, na biologii obserwowano obiekty z użyciem mikroskopów wyposażonych w kamery. Dzieci uczyły się kodowania poprzez zabawę z robotami i klockami Lego Education, nie zabrakło również zabaw z klockami lego zarówno podczas lekcji języków obcych, jak i na zajęciach świetlicowych. Pół roku korzystania ze sprzętów zakupionych w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości” poszerzył w dużym stopniu wiedzę i rozwinął umiejętności uczniów z zakresu kodowania, programowania i obsługiwania tego sprzętu. Nauczyciele zyskali możliwość takiego prowadzenia zajęć, aby były angażujące i ciekawe dla uczniów. Lekcje pomagają uczniom w w odkrywaniu ich talentów, poszerzają zakres kreatywnego myślenia, a przede wszystkim wzbogacają ich wiedzę.

            #LaboratoriaPrzyszłości

             

          • LUTY

          • W lutym na zajęciach z informatyki w ramach Laboratoriów Przyszłości uczniowie poznali działanie i obsługę Gogli VR, które były wykorzystywane na lekcjach przyrody i biologii, a w klasach młodszych na zajęciach kreatywnych. To nowe doświadczenie dostarczyło dzieciom wielu przyjaznych doznań, przenosząc lekcje w zupełnie inny wymiar. Okulary VR ułatwiły i uatrakcyjniły nam naukę, gdyż dzieci mogły dzięki nim zwiedzić wyjątkowe miejsca i obserwować ciekawe zjawiska przyrodnicze.
            W dalszym ciągu wykorzystujemy na zajęciach drukarkę 3D. Tym razem udało nam się wydrukować walentynkowe serduszka.

          • MARZEC

          • Podczas kolejnego miesiąca na lekcjach informatyki oraz koła z TIK uczniowie klas starszych zgłębiali tajniki modelowania 3D w programie Tinkercard, zaprojektowali własne modele np. pojazdy samochodowe, budowle, breloczki, kostki do gry. Na zajęciach mogli je wydrukować w naszej szkolnej drukarce 3D. Praca w programie Tinkercard rozwija kreatywność, myślenie przestrzenne, a także umożliwia wykorzystanie nowoczesnych technologii w projektowaniu i druku 3D.

            Uczniowie naszej szkoły podczas lekcji informatyki i TIK uczestniczą również w zajęciach warsztatowych Klubu Młodego Programisty w trybie online, na których doskonalą umiejętności z programowania.

            Dzieci z klas młodszych podczas zajęć informatycznych korzystały z gotowych projektów 3D i miały możliwość drukowania w drukarce 3D różnych modeli, takich jak: breloczki, kostki do gry medale oraz inne.

            W kl. 5 i 6  podczas spotkań koła z TIK dzieci kontynuowały konstruowanie pojazdów z klocków LEGO Education SPIKE, programowały Robota Photon, a także montowały obwody elektryczne.

            Na zajęciach z przyrody uczniowie z kl. 4 uczyli się posługiwać taśmą mierniczą i dokonywali pomiaru boiska szkolnego, aby następnie wykonać jego plan w odpowiedniej skali.

          • KWIECIEŃ

          • W kolejnym miesiącu nauki uczniowie kontynuowali zajęcia ze sprzętami poznanymi już wcześniej. Dzieci uczyły się kodowania przez zabawę z robotem Photon, a drukarkę 3D wykorzystano do druku zwierzątek, breloczków. Uczniowie na lekcjach biologii poznawali szczegóły budowy roślin, używając gogli VR oraz kostek VR. Na zajęciach TIK chłopcy konstruowali z klocków LEGO Education Spike Prime ciekawe pojazdy przyszłości, a dziewczynki budowały figury przestrzenne.