• Łęgowska szkoła - 160-letnią Jubilatką!

W obecnym roku szkolnym 2022/2023 obchodzimy w Łęgu Tarnowskim jubileusz 160-lecia powstania szkółki narodowej, której kontynuatorką jest działająca współcześnie Szkoła Podstawowa im. Ojca Św. Jana Pawła II.

Powstanie szkoły powszechnej w Łęgu ściśle wiąże się z historycznym wydarzeniem, jakim było powstanie styczniowe. Kilka miesięcy przed jego wybuchem, w październiku 1862 roku mieszkańcy gminy Łęg ad Partyń postanowili założyć w swojej miejscowości szkołę narodową, w której mogłyby się kształcić dzieci nie tylko z rozległej wsi, ale też z innych miejscowości należących do parafii Jurków (czyli Łęg Tarnowski).

• Teatrzyk kamishibai w bibliotece szkolnej

W dniu 25 października uczniowie klasy czwartej przedstawili w bibliotece szkolnej uczniom klasy drugiej i trzeciej „Legendę o Smoku Wawelskim” oraz „Legendę o Lechu, Czechu i Rusie” w formie teatrzyku kamishibai. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny/ekranu. Kamishibai można porównać do wędrownego teatru marionetkowego, w którym miejsce lalek zajmują obrazy. Zgromadzonej widowni bardzo spodobała się taka forma przekazu znanych legend, a przedstawiający historyjki obrazkowe uczniowie, także świetnie się bawili i obiecali zaprezentować spektakl również w klasach pierwszych.

• Walentynki AD 2023

W dniu 14 lutego na całym świecie obchodzone są tzw. Walentynki. Społeczność naszej szkoły także włączyła się w świętowanie. Od rana w szkole widać było, iż dominującym kolorem w strojach uczniowskich jest kolor czerwony. Oczywiście funkcjonowała także poczta walentynkowa i było coś na słodko. A przede wszystkim panowała bardzo miła walentynkowa atmosfera. I to naprawdę dało się odczuć! Wszystkim, którzy się do tego przyczynili bardzo serdecznie dziękujemy. Szczególnie Samorządowi Uczniowskiemu oraz Radzie Rodziców.

• Laboratoria Przyszłości

W styczniu minęło pół roku odkąd uczniowie naszej szkoły korzystają z pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach rządowego programu "Laboratoria przyszłości". W tym miesiącu uczniowie kontynuowali zajęcia ze sprzętami już poznanymi, ale też poznawali nowe. Klasy młodsze obserwowały zjawiska pogodowe odczytując dane ze stacji pogody, używano drukarki 3D do zaprojektowania i wykonania pomocy dydaktycznych, lekcje fizyki obfitowały w obserwowanie zjawisk z użyciem zestawów elektrostatycznych oraz taśm mierniczych. Na matematyce budowano bryły geometryczne z klocków w różnych skalach i obliczano ich pola powierzchni. Zajęcia językowe uwieczniono przez nową kamerę i aparat fotograficzny, a właściwe brzmienie wypowiedzi zapewnił nowy sprzęt nagłośnieniowy. Na lekcjach chemii używano również sprzętu fotograficznego, na biologii obserwowano obiekty z użyciem mikroskopów wyposażonych w kamery

• Konkurs KRUS na rymowankę!

IV Ogólnopolski Konkurs dla Dzieci na Rymowankęo Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym

pod hasłem:

„Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ogłasza IV Ogólnopolski Konkurs dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym.

Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice, Nauczyciele, Pracownicy i Sympatycy Szkoły w Łęgu Tarnowskim!

W oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok pełni nadziei spoglądamy w przyszłość... Życzę, by w te święta w Waszych sercach zagościły pokój, radość i szczęście, aby przy świątecznym stole nie zabrakło Wam światła i ciepła rodzinnej atmosfery, a Nowy 2023 Rok przyniósł pomyślność wszelką i spełnienie marzeń...

• Kolędowe spotkanie społeczności szkolnej

W dniu 22 grudnia br. odbyło się wyczekiwane przez wszystkich uroczyste przedświąteczne spotkanie całej społeczności szkolnej. Pomimo, iż miało ono miejsce na szkolnej sali gimnastycznej, świąteczne akcenty, żłóbek z maleńkim Jezusem oraz czuwający przy nim Maryja, Józef wraz z pasterzami tworzyły wyjątkowy i świąteczny nastrój. Tegoroczne spotkanie rozpoczęły bożonarodzeniowe oraz noworoczne życzenia, które złożyła wszystkim zebranym dyrektor szkoły p. mgr Danuta Skrabacz-Tempka. Następnie uczniowie poszczególnych klas zaśpiewali przygotowane w ramach lekcji muzyki kolędy i złożyli swoim rówieśnikom okolicznościowe życzenia. Wspólnie śpiewane tradycyjne polskie kolędy oraz piękne, wzruszające słowa życzeń tworzyły niepowtarzalną atmosferę i prawdziwie świąteczny klimat. Nie obyło się także bez klasowych wigilii podczas, których uczniowie łamali się opłatkiem i składali sobie wzajemnie ż

• AKTYWNA TABLICA